Antika Tamiratı,Türkiyenin en büyük Ustasından püf noktaları !

Türkiye Antika eşya restoarsuonunda yani tamiratında malesefki çok geri kalmış durumda.Bu meslek Babamdan kalan yaklaşık 100 senelik bir birikimi paylaşmak istedim, en azından merak eden birileri çıkar faydam olsun istiyorum.

Site sahibi Dostumsa, bu konuda özgür olduğumu belirtince, sizlere detayları ile ip uçları vermek isterim.

Piyasada kendisine Antikacıyım diyen yada ben anlarım diyen malesef o kadar fazla bilgisiz İnsanlar gördümki, çoğu zaman muhatap olmamak için yolumu değiştirdiğim dahi olmuştur.

İstanbulda sözde Varak ustalarıda gördüm, kendisine usta diyen bu şahıslar malesefki bir çok Osmanlı dönemi Fransız yada İngiliz sanat eserlerini tam manasıyla katletmişlerdir, ustayım deyipte polyesterlerle destekledikleri aynaları birde Antika restorasyonu yaptım diyenleri inanlmaz üzülerekte izledim.

Şuan bir çok Antika meraklısının evinde restorasyon görmüş aynaların %95i polyester kalıplarla tamir edilmiştir, dışı pırıl pırıl ama içi malesefki orjinalliği yok edilmiş derecesinde tahrip olmuştur.

Varak tamirciliği ise Dünyanın en kolay mesleklerinden bir tanesidir, Rahmetli Babam zamanı gerçek altın varaklar Hindistan üzerinden gelirdi, bu varaklar şimdiki gibi sentetik değil %98 gerçek altındı, günümüzde ise sentetik altına 18-22 ayar diyenler var malesef, hatta öyle moda olduki sosyete tatlılarına bile plastik altınlar girmiş oldu.

Pahalılığını saymıyorum bile, 400-500 Liralık restorasyonda kullanılan plastiğin değeri 10 lirayı bulmaz altın demiyorum sonuçta sentetik malzemedir.

Birde kendisine ben cilacıyım diyenler varki, şahsen ciddi manada mesleğimden utanmışımdır, ve bu kişiler ben ustayım diyebiliyorlar, sorsanız cila yaptığı ağacı dahi bilmez, ama ustayım der, Avrupada ise ustayım demek için siz değil işten anlayan proafosyoneller bu marka imajı size layık görürlerse verirler.

Dedim ya Türkiye’de usta olmak kolay, antikacı olmaksa 2 tane bakır kase alın ben antikacıyım deyin yeterlidir, ustalar elbetteki var ama bir çoğu mesleği bıraktı aslında küstüler, dürüstlükleri sahtekarlarla uğraşmaya değmediği için kenara çekildiler.

Bu ustalar çıraklar yetişdirdimi malesefki çok ama çok az usta yetişti, onlarda dediğim gibi yok olup gitmek üzereler.

Antika piyasasını çok ama çok iyi bilirim, isim isim sayabilirimde, Antika piyasası şuanda belli dekoratörlerin elinde, onlar hangi insanı isterlerse bir anda usta ilan ediyorlar, gerçek ustalar ise yok olup gidiyor.

Beatles Gurubunun efsanesi John Lenon’un eşi yoku ono2ya kadar işler yaptım, Türkiye’de ise Rahmetli Sakıp Sabancı demem yeterlidir sanıyorum, dedim ya Ustaysanız ben ustayım demeyi büyüklerimizden yaıp olarak öğrendik, bırak mesleğini beğenenler söylesin derlerdi hatta kızarlardı, şimdi ise ustalık işporta tezgahlarında süs eşyası misali kapanın elinde kalıyor.

Sorularınıza gelince, Antikada hangi konuda olursa olsun, teknik saat gibi mekanik tamir harici, her konuda yardımcı olmaya çalışırım, saat demişken cilası yada onarımı konusunda elbetteki yardımcı olurum.

Sedef yada Hat sanatına meraklı olanlarda aynı şekilde sorularını yöneltebilirler, kendimi meth etmiyorum fakat 100 senelik bir maziyide birileriyle paylaşmak istedim.

Bugünlük bu kadar, sorularınız var ise yada yapmak isteyip cesaret edemiyorsanız, her türlü detaylarla yardımcı olmaya çalışırım.

Okuyucu bulursamda ilerde Orjinale yakın Ikona tariflerimde olacaktır.

Saygılarımla.

Tusta

Tarih: 25 05 2012
Üst kategori: Hobi - Özel merak
Alt kategori:

'Antika Tamiratı,Türkiyenin en büyük Ustasından püf noktaları !' hakkında sorular, açıklamalar

 1. iyi günler, ben şişlide çerçevecilik yapan biriyim benim sormak istediğim iki şey var birincisi yatım varak kaplamalarda bittikten sonra varağın üstü pütür pütür oluyor bunu pürüzsüz nasıl yapabilirim sütü sürerken mi bir hata yapıyorum.2.cisi varaktaki renk durumu patineyle çiğliğini alıyorum ama varağa başka bi renk yani yeşile dönen veya kırmızıya çalan rekler nasıl verebilirim şimdiden teşekkür ederim.

 2. andy1 dedi ki:

  Ali bey,
  Zeminin prürüzlü olmasının sebebi kullandığınız varağın kalitesi ile alakalıdır, sanıyorum eski varak kullanıyorsunuz yani zamanı geçmiş ürünlerde böyle sorunlar görülür, yapacağınız şey varakcınızla konuşmanızdır, diğer türlü malesefki yapacağınız fazla birşey yok, yada bir üst kalite varak kullanın daha ufak ebattadır gerçek varaktan bahsetmiyorum, sentetik şu kullandığınızın daha üstü senetetik varaklardır, dağılma ve tozlanma olmaz, hemde kullandığınız varağa göre çok daha gerçek altın tonlarını elde edersiniz.

  Saygılar

 3. ebru istanbul dedi ki:

  merhaba digeryazilarinizi okuduktan sonra size mail atmistim ders almak istedigimi belirtmistim. bana bir cevap verebilirseniz cok sevinirim

 4. andy1 dedi ki:

  Cevap yazdım umuyorum okumuşsunzdur.

  Saygılarımla