Antika restorasyonu,Mobilya Ağaç kaplama çeşitleri liste.

Ceviz-Kaplama Gul-Desen-Kaplama Gul-Kaplama kiraz-kaplama Kok-Ceviz-kaplama kus-gozu maun--kaplama mazel-kaplama modrano-kaplama sapelli-maun seker-maunu vovano-kaplama

Tarih: 02 11 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Antika restorasyonu,Mobilya Ağaç kaplama çeşitleri liste.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayse-Istanbul dedi ki:

  sayın ilgili, paylaşmış olduğunuz çok değerli bilgileriniz için teşekkür eder devamını dilerim.
  “bilgi paylaşıldıkça çoğalir” derler. kim demiş bilmiyorum ama güzel demiş.
  annemden kalan antika eşyalar var. bir cilacı ve tamirciyle anlaştım. sizin verdiğiniz bu değerli bilgilerle onun yapacağı yanlışlıklara izin vermeyeceğim.
  yanlış bir ustanın (!!!???) elinde yanlış zımparalama ve döşemeleri sökerken orijinal olan döşeme malzemelerinin çoğunu parçalayıp atan, kulaklı berjerlerin yaylarını çıkarıp atan nasıl yapıldığını bilmeden tabiki. ve diğer bazı eşyalara zarar verdi. manevi değeri olduğu için. onları tamir ettirip kullanmak istiyorum.zorlu mücadeler sonucu eşyaları onların ellinden zorla aldım. şimdilerde ise henüz vermedim ama bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bir antikacı ustası buldum. ama gene de güvenemiyorum. sizin paylaştığınız bu değerli bilgilerle O’nu kontrol edebileceğim.
  sorularıma gelince 1.kırılan ve gevşemiş olan bağlantılarında nasıl bir yapıştırıcı kullanırsa daha iyi ve dayanıklı olur? 2. gomalak cilanın aşamaları nasıl olmalı? 3. ise ahşapta dolgu malzemesi ve döşeme malzemeleri neler olmalı? Çünkü “gomalak” diyip uyduruk bir cila sürüyorlar. döşeme malzemesi olarakta çok adi süngerler kullanıyorlar. Bütün bunlar için beni bilgiledirirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Ayse-Istanbul Hanımefendi, Güzel yorumunuz için yürekten teşekkür ederim.

  Hefrkesin yaşadığı fakat sesini duyuramadığı Usta kabusunu sizde yaşamışsınız, Sizin gibi bilincli İnsanlar olursa Ustalar kolay kolay hata yapamazlar, yapmayada korkarlar.

  Koltuk döşemeciliği aslında Sanat dememiz gerekir, eskilerin ot ve yay destekli o harika döşemeleri yüz yıllarca bozulmaz günümüze kadar gelebildiler, Cahil bir Usta elinde ise ilk yapılan şey bu özel samanların hemen çöpe atılmasıyla ile başlıyor, bir tarihi yok ediyorlar. Döşeme işlerinde koltuk sökülürken daha doğrusu sökmeden içini acar otla şekil verilmişse asla o otları attırmazdım, Kaliteli Usta için zaten bu samanları at deseniz atmaz inanın. Yeniden düzenler orjinal hali ile döşemede kullanır.

  Her şeyde kolay para Sanat olmuş, alıyor süngeri, havalaı tabancasını 20 dikakada koltukğu astarlıyor. Kullandıkları süngerler ise ne olduğu belirsiniz iki senede ya çöker yada iz bırakır. Yazacak çok şey var, inanın yazmakla bitmez.

  Bildiğim ise Usta!ların bana inanılmaz kızgın olduklarını biliyorum. Gerçek ustalar ise oldukça keyifliler.

  1. Kırılan Ahşaplar ve gevçemiş bağlantılar için, kırık bölge çok iyi temizlenmeli, çivi tutkal ne varsa arındırmalı, bu olmazsa olmazlardandır.
  Kırık bölge kavalye dediğimiz agac vidalarla yeniden yapıştırılarak ve sıkılarak tamir edilmelidir, bu işlemde kırılan bölge oldukça dayanaklı hale gelecektir, kavalyeler sayesinde esneme ve oynama asla olmaz.
  Snadalye ve koltuk masa gibi esneyen ayaklar gövdelerin birleşim yerlerinden ayrılıp, eski yerler aynı şekilde temizlenmeli ve ahşap kavalyelerle çivi vida yerine uygulanmalıdır. Bu işlemlerin tamaında sıcak tutkal en ideal yapıitırıcıdır sebebi diğer tutkallar gibi yapışıp kalmadan ısıdan ve nemde devamlı kendisini yeniler yanı kırılmak veya esnemek üzere olan bölge mevsil değişimlerde yeniden sıkılaşır.

  Yüzerlce yıllık Antikaların sağlamlıklarının en önemli özelliğidir. Snadalye, koltuk hatta masa köşelerine ücgen takozlarla destek yapmak inanılmaz dayanıklı bir restorasyon tanımıdır.

  2. Gomalak cilada nerdeyse herkes standart gomalak kullanır yani kirli sarı, Maun, Kök ceviz gibi ahşaplarda kahve rengi Gomalak idealdir. Cila ortalama 1 gün bekletilmelidir en kısa süre budur, cam bir şişe içinde mantalı kapakla korunarak saf ispirto ve gomalak erimeye bırakılır.

  Sonrasında gomalak sürülerek temiz bir şişeye aktraılıp cilaya hazır hale gelir. Mıbilyalarınızın Ahşabını bilemiyorum, Ustalara yağdan kacınmalarını söyleyin. Gomalak sanıldığı kadar basit bir uygulama asla değildir, fomalak ilk kata başlarken ortalama bir ahşap üzerinde çalışma 3 saate yakındır, sonrasında ahşap kurumaya bırakılır. İyice kuruyan cila ince zımpara ile en iyi şekilde mutlaka zımparalanmalıdır, kaliteli zımpara Gomalağın daha doğrusu Ustanın kalitesinide belli eder, zımpara yapılam zemin tamamen mat ve inanılmaz kaygan olur elinizis ürdüğünüzde sanki görünmez yag var sanırsınız bu zımpara ve gomalağında kalitesini gösterir. Daha sonra tekrar gomalak yapılır bu sürec agacın durumuna göre 10 kadat ve üzerine çıkabiliyor buda ortalama 30 saat aralıksız çalışma demektir.

  Bu işlemden sonra ise artık ahşap son kat cilaya hazırdır, Mabilyanızın harika dokusu sizi çok net şekilde şaşırtacaktır, ciladan çok sanki özel bir camla kaplanmış görünümü verir.

  Süngeri ve astar kumaşları sizin secmenizi tavsiye ederim, normal süngerden çok nem emcici kaucuk destekli süngerleri alın, astar bezinin pamuklu olmasına dikkat edin, senetetik bezle kaplanan kumaşlar hava almaz ve ahşapın daha cabuk deforme olmasına sebeb olurlar bu süngeride etkileyectir hava almayan koltuk bir süre sonra nem üretemeye başlar ve süngerler iz bırakır.

  Aklıma gelenleri yazmaya çalıştım, sorularaınız olursa devam edebiliriz.

  Sevgi ve Saygılarımla
  Gökhan Erol