Antika Restorasyonu Cahil Ustalara dikkat!

x

Bugün çok enteresan bir görüşmem oldu telefonla, eski Sanat sever koleksiyoner bir müşterim aradı elindeki Fransız Çay masası ve Rönesans İspanyol 4 adet masif meşe sandalyesini Restore ettirmek için usta çağırmış, detayları lütfen iyi okuyun !

Sözüm ona bu Ustalar Amerikayada iş yapıyorlarmış, ve Baba Dostum müşterime Restorasyon hakkında ve yapılacak detaylar hakkında uzun bir referans vermişler, sonrasında ise inanılmaz bir fiyat vererek bizden başka bu işi yapan olmaz diyede eklemişler.

Bahsedilen mobilyaları bildiğim için, yapılacak işlemlere baktım, tam bir soygun planından farksız fiyat teklifi ile ”0” SIFIR işçilik Restorasyon olarak tanımlamışlar aslında yapacakları iş tamamen para soygunculuğu yani Antika Restorasyonu ile uzaktan yakından alakası yok, kendilerini Usta tanıtanlarında sadece projelerinde bile tamamen amatör olduklarını görmüş oldum, fazlası ilede kızdım sinirlenmemek elde değil.

Saçma sapan Restorasyonla alakasız detaylar ile dolu, Gomalak masrafı işçilik tamir, yenilenecek ayaklar hepsi bilmeyen birisinin saçma sapan projesi olarak önüme konuldu.

Cevabım bunlara ne iş verin nede Antika mobilyaları emanet edin demek oldu, düşünün bir Usta ve yapacağı işten habersiz cidden utanç verici bir şey, bir kendimize asla Usta diyemezdik çunki Ustalık Antika Restorasyonunda inanılmaz bir tecrübe demektir, bilgi demektir, abartı olacak fakat Prof.Doktor neyse Antika Restorasyon Ustasıda nerdeyse aynıdır, Mobilyanın tüm dokularını bilmesi gerekir ki Antika üzerinde çalışabilsin, diğer türlü sadece tamirat olur başka bir isim verilemez.

Eski Baba Dostum Müşterime, bu sözüm ona Ustalar (Uyanıklar) 15.000 Lira fiyat teklifi vermişler, birde teklif yazısı sunmuşlar, yazıyı okudum %98 olmayan masraf yani Restorasyonla alakası olman bir parayı ve abuk subuk saçma malzemeleri eklemişler.

Eski Müşterime bir öneride bulundum, dedim ki ben size liste yapayım, malzemeleri aldırtın, sonrasında bir şekilde size Eski ustalardan birini bulmaya çalışırım, kabul ettiler, çıkardığım masraf 300 lira yanlış okumadınız ÜÇ YÜZ LİRA, oldukça şaşırdılar hatta inanamadılar bende bu paranın aslında birazda fazladan bilerek yazdığımı detayları ile anlattım, şaşkınlıkları dahada büyüdü.

Aynı gün Eski yanımızda yetişen Ustalardan birine ulaştım, elleri dolu olmasına rağmen benim için zaman ayıracağını ve büyük bir keyif duyacaklarınıda belirttiler, yapılacak işlemleri anlattım çunki işlem sadece Antika mobilyaların hasarlarının onarılması ki çok küçük tamirler 3 saati geçmez ve Gomalak el cilası (Beyaz Gomalak) yapılacacağını belirttim, resimleri yoladım.

Bir saat sonra cevap verdi Eski Çırağım (sevgi ifadesidir,farklı anlaşılmasın lütfen) ve işi seve seve 1000 Liraya yapacaklarını söyledi, üstelikte bahsettiğim Antika konsunda gerçekten çekirdekten yetişmiş bizim yanımızda iş yapmış bir Ustamızdan bahsediyorum. Toplamda 1300 Liraya Baba Dostum Eski Müşterimize Antika Mobilyaları teslim edilecek, çunki mobilyaların Restorasyonunu zamanında ben yapmıştım, yani mobilyalar sadece belli yerleri rutuş olacak Sandaleylerde gevşeyen bölgelerdeki takozlar değişecek, yani orjinallikleri tamamen korunacak.

Ve malesefki diğer tarafta inanılmaz bir fiyat ve sanattan habersiz İnsanlar Usta olarak geziyorlar, para kazanmak inanın önemli değil Arkanızdan söylenecek sözler size sadece kar kalacaktır, Müşteri bir defa kandırılır kaybeden sadece sizler olursunuz.

Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 12 08 2013
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Antika Restorasyonu Cahil Ustalara dikkat!' hakkında sorular, açıklamalar

 1. berrin-istanbul dedi ki:

  GÖKHAN BEY MERHABA,

  YAZILARINIZI OKURKEN BU BAŞLIĞI DA GÖRMÜŞTÜM. FAKAT KONUYLA İLGİLİ HİÇ YORUM GELMEMİŞ. YAZI GÜZEL. ÖKSÜZ KALMASINA RAZI GELEMEDİM.:)) ELLERİNİZE SAĞLIK.
  MERAK ETTİĞİM BİR ŞEY VAR, BİR ÇOK İNSAN ELİNDEKİ BU TARZ EŞYALARIN TAMİRİ İÇİN DOĞRU ADRES BULMAKTA ZORLANIYOR. ASLINA BAKARSANIZ USTA YOK DEĞİL VAR AMA BİR SAATTE BEŞ GÜNLÜK İŞİ YAPIVERİYORLAR. ÖZELLİKLE BU USTALARDAN UZAK DURMALIYIZ DA PEKİ, NE YAPMALIYIZ, KİME NASIL GÜVENECEĞİZ.? BİR USTANIN DOĞRU BİR İŞ ÇIKARABİLMESİ YA DA İŞİ GERÇEKTEN BİLİP BİLMEDİĞİNİ NASIL ANLAYACAĞIZ. ÇÜNKÜ BİRAZ BİLGİLİ OLDUĞUMUZU ANLADIKLARI ZAMAN BAKIŞLARI DEĞİŞİYOR. BU KONU DA SÖYLEYEBİLECEĞİNİZ BİR ŞEYLER VARSA İNANIN ÇOK YARARLI OLUR. ADRES GÖSTERİN DEMİYORUM, SADECE DAHA BİLİNÇLİ OLMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?
  ÇOK TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN.
  SAYGILAR, HUZUR VE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Berrin Hanım, Usta kavramı inanın çok büyük bir kelime Rahmetli Babam kendisine Usta diyeni düzeltirdi, ve kendi Ustalarını anlatırdı çunki bu Unvanı almak çok zor. Şimdi ise herkes usta.

  Bu Ustaları bulmak acıkcası zor, iyi Ustalar zaten tanınıyorsa bu Adamlara iş vermek için 1 sene bekleyenler var, Sadece Türkiyeye değil Avrupadan gelen işleride yaparlar. Rahmetli Babamda bunlardan biriydi İtalyadan, İngiltereden Farnsansadan gelen Antikalardan Türkiyedeki işlere sıra gelmezdi. Rahmetli Babamın sevdiği İnsanlar ise farklıydı Babam onlara gider hem onlarla sohbet eder hemde Restorasyonlarını yapardı.

  OğuzHan Baye bir konu acacağım, bakın amatör birisi hayatında yaptığı ilk iş ve sonucunu gördünüz. Bu işe çıkaracak Usta bulmak zordur bulsanızda sadece büfeye Dünyanın parasını isterler. 1-2 aydan öncede teslim etmezler en az süre dir.Yetenekleri olanlar bunu kendileri yapabilir örneği var zaten, 3 bin liralık işi tek başına yapan OğuzHan Bey ispatıdır. Can Bey var aynı şekilde 1 liralık işi küstelikte en iyi şekilde yapabilmiştir. Ebru Hanım var bu sıralar ortalıkta görünmüyor, sanıyorum söylediğim hataya düştü. Sebebi il restorasynda tek bir nesne üzerinde çalışılmalıdır araya 2-3 farlı eşya katmak çılgınlıktır ve sonu olmayan bir merak ilede bu heves bir anda ucar gider.

  Peki ne yapılabilir.

  1. Restorasyona verilen işleri, al Usta yap denmemelidir.

  2. Tamire giden iş mutlaka takip edilmelidir, boyası sökülünce kontrol etmek isenilmesi şarttır. Gidin görün, camla kazıma yapımamasını mutlaka ama mutlaka tembihleyin, camla kazınan ahşaplar tüm orjinalliğini kaybederler bu ahşlaplar çöpe dönüşler ve kalıcı hasarları bir daha tamir edilmesi çok zordur.

  3. Temizleme bittikten sonra Antikanızı yerinde kontrol edin, lekeler tuaflıklar görüyorsanız bunlarıın tamir edilmesini isteyin, Usta yetersiz olabilir fakat resimlenirse sevrek neler yapılması gerekir anlatmaya çalışırım. Mutlaka temizlikten sonra zımpara en üst kalitede olması şarttır.

  4. Zımparadan sonra yeniden gidin ve kontrol edin, ahşap dokusu çok iyi durumda ise sakın yağ vurulmamasını tembihleyin, yağ vurulması demek o kadar işçliğin emeğin çöpe atılması ile aynıdır. Yağ vuruluabilir fakat Ahşapın dokusuna göre bu karar verilmeldir.

  5. Cila yapımına gelindiğinde son kontrollerinizi yine Antikanızı giderek görün, İyi Ustanın cilası farklıdır, Antikanız inanılmaz şık tüm dokuları ile ortaya çıkar, cilada netlik Ahşapı en üst noktaya taşır.

  Kısaca Değinmeye çalıştım, ilginiz için Teşekkür ediyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol