Antika Mobilya Restorasyonu,Kurt deliklerini yok etme yöntemleri.

x
Antika ve Eski mobilyalarda görünen kurt delikleri için bir çok farklı yöntem uygulanır bunların bir çoğüo hatalı tamir yöntemleridir ve fayda yerine Antikalara fazlası ilede zararlı bir sözde restorasyon uygulanır.

Antika eşyalarda şunu bilmemeiz gerekir, bu kurt delikleri farklı ahşaplardan Antikalarınıza geömez daha doğrusu bu minik canlıların diğer ahşaplara geçme yetenekleride yoktur, yerlere dökülen kurtların sebeb olduğu tozları bir çok İnsan yanlış belirti olarak tanımlar. Antika eşya alırsınız 6 ay sonra bakarsınızki yerlerde tozlar ve aldığınız yere sorarsınız genelde kurnazca bir cevap alırsınız parkeden veya farklı bir mobilyadan geçmiştir, bu kolay sorumluluğu üzerinden tama yönetmelerinden biridir.

Peki ama ne yapılabilir?

En sık gördüğünüz tamir şekilleri, zehirli sıvılar, kimyasallar, DDT, PİNOTEKS, GAZ ve macunla uygulanan yöntemlerdir ve hiç bir sonuçta vermez, bir süre sonra tekrar dökülmeye başlar.

Bilmeniz gerken en başlıca sebeb unutmayın, Antika ve Eski eserler asla ölü malzemeler değildir tamamen canlı yaşama süresi devam eden agaclardır ve bu canlı iç kılcak damarlarda agacın öz suyu vardır bu çürümeye başladığında biran önce önleminide almanız gerektiğini size haşap ikaz eder, bir tür kanserdir ve hızla yayılır çürüme süreci ev ortamınıza bağlı devamla sıcak bir ısı dağılımında çok hızlı gelişir.

Bu tür eşyaları kurtarmak için yapmanız gereken işinde gerçek şekilde bilgili Ustalar bulmaktır fakat teslim ettiğiniz eşyanızı mutlaka ara ara gidip tamir edilen yerde kontrol edin.

Tamir sürecinde hangi işlemler uygulanmalıdır.

1. Ahşap temizlenmelidir, fakat maddi durumu iyi olmayanlar yada tamir ettiremeyek Antika sevelerde bu işlemi rahatlıkla uygulayabilirler. Yapacağımız işlem ve onarım aslında binlerce yıllık geçmişi olan bir tamir sürecidir, kısaca değineceğim ve malzemelerle başlamak isterim.

Sıcak tutkal, Cam şırınga veya plastik şırınga, İspatula, marangozlardan ahşap tozu veya talaş, bunu sonradan siz evde eleyip un halinde bir toz elde edebilirsiniz. Nalburlarda satılan ham kostik, saf alkol, ve DDT tercihide yapabilirsiniz, Şimdilik ilk gerkli olan malzemelerimiz bunlar.

Antikamız eğer tamire gitmişse bu listeyi Ustaya verin tarifimi yapmalarını isteyin!

Temizlenen agac en iyi şekilde temizlik süreci yapılması şarttır burdaki işlemde temizleme sürecinde ahşap dokusu hava almaya başlar 1-2 gün Ahşap temizlenmiş haliyle bırakılmalıdırki içerdeki kurtcuklar faliyete gecsin, ertesi gün zaten bu faaliyet net gözle tekipi yapılır, kurtlar dökülmeye başlar hatta yerlere düşerler çunki hava akımı ahşap içinde sıcak ve çoğalmarına sebeb olan hava akımını engeller, ve bulundukları yerden daha ideal ortama gitmeye çalışırlar.

Sonrasında yapacağımız işlem, kostik suda eritin korkmayın ısı verecektir plastikte sakın eritmeyin plastiği deforme eder, teneke veya cam içinde eritebilirsiniz, oranı ise bir kibrit kutusu kostik yeterlidir iyice erisin ve soğusun içine çok az periydrol atın bu kostiği güclü bir kimyasala döndürür.

Artık ilk işleme gecebiliriz, Temiz bezimiz bir tabak içinde temiz suyumuz olsun.

Hazırladığımız karışım içinde 3 yemek kağışı DDT atabiliriz size kalmış, hazırladığımız kimyasalın 4 misli oranında su ekleyelim artık işleme hazırdır.

Şırngaya ilacımızı şekelim, yüzeyde deliklerden başlayılım ve kimysaları deliklere sıkalım, dışaran çıkan sıvıyı anında bezle silin hafif ıslatıp yeniden silin bez çok sulu ollmasın, amaç verdiğimiz zehirin dışarıda ahşap dokusuna zarar verme riskini önlemektir. Tüm yüzeye bu işlemi uyguladıktan sonra, isterseniz iç kısıma bu sıvıyı fırca ile iyice yedirebilirsiniz, dışarı çıkan sıvı olursa silmeyi unutmayın.
İlk işlemimiz bitti.

2. Bu zehirli işlemde kurtların öldüğünü sanıyorsanız hata yaparsınız sadece yüzeyde olanlar ölür, larvalar ise hiç bir kimysaladan kolay kolay etkilenmezler doğa onlara guclu bir koruma ile yaratmıştır.

Burda son aşamada artık alrvaları imhza etmemiz gerekiyor, çunki bir süre sonra kozalarından çıkıp agacta hasara devam edeceklerdir.

3. Final işmeimizde Bopcuk yani sıcak tutkalımızı ateşte eritelim bunu bir cezvede yapabilirsiz hafif bocuk tutkal erimeye başladığında üzerine su ekleyin ve sonra daha derin bir kab alın içine su koyun kaynasın boncuk tutkal olan cezveyide içine bırakın su kaynadıkca eriyecektir, boncuk tutkalımız eridiğinde bir çorap yardımı ile süzüp temiz bir kavanoza alın içinde pütür kalmasın.

Kucuk tüp varsa tüpü ve tutkalımızı yanınıza alın yoksa elektrikli bir ocakta olabilir tutkalımız kurumamalı yani soğumamalıdır.

Tutkalımızı ilk olarak çok ince su gibi halde bir kıvama getirin ve şırıngaya şekin, isterseniz bu sıvı sıcak tutkal içine sıvı ddt çok az miktarda ekleyebilirsiniz tamamen size kalmış.

Tutkalımızı şırıngaya eçkip deliklere yedileim sıcak sıvı kurt delikleri boyunca hızla ilerleyecektir, uyguladığımız kostik bu delikleri oldukça kaygan yaptığından sıvı tutkalımız en derin noktaya kadar akacaktır ve ömün gelen tüm larva ve bocekleride bulundukları bölgeye bildiğiniz şekilde yapıştıracaktır yani hareket etmeleri veya larvaların dışarı çıkmaları imkansız hale gelecektir.

Bu yöntem dokusu çürümüş agac içinse yeni doku gibidir, agac bu doğal recineyi emer hemde sünger misali ve bu dokular bir yerde iç kısımda tamirinide sağlamış oluruz.

Sıvı tutkalı tüm delikelere yedirdikten sonra bir gün bekletelim sebebi hem sıvı tutkal tam kurusun bize doğal bir kanal olştursun hemde gaca bu dokuyu ve nemi emsin.

Ertesi gün aynı yöntemi bir daha yapın, tüm deliklere uygulayın, tutkal bildiğiniz bir katman yapacaktır şöyle düşünün bir bina temeli yapıorsunuz ve demir teller ile isketeti sağlamlaştırıyorsunuz burdaki yöntemde aynısıdır, enjekte ettiğimiz tutkal kuruyup agac için guclu bir yağpışkan vazifensini yüz yıllar bouyu sağlayacaktır ve her mevsim dönüşümünde bu uygladığımız sıvı kendini yenilemeye devam edecektir.

Bu işlemde delikler tamamen kapanana kadar sırında ile işlemi yapın, bu işlemden sonra aslında macuna dahi gerek olmaz çunki yaptığımız restorasyon doğal bir macundur, kurumasını bekleyin.

İç kısımlara ise ahşap toumuzu yapacağız, yine sıcak tutkal, biraz ddt biraz kostik macunumuzu karırştırdığınızda cukulata renginde olacaktır, ddt kostik çok ama çok az koryun örnek 5 yemek kaşığı malzeme içine bir cay kaşığı yarısı ddt bir o kadar kostik yeterlidir. macunu iyice karıştırıp sıcak halde ahaşapın iç kısımlarındaki kurt deliklerine alt kısımlara sürün, hatta sıcak suya temiz bir bezi sokun bu sürdüğünüz yerlere cila yapar gibi ellede yedirebilirsiniz, ahşap bu macunu emecektir ve harika guclu bir doku oluşacaktır, bu işlemden sonra kurt sorunu malesef riskli bir surece devam eder işlem çok iyi yapılmaldır, baştan savöa restorasyoınlarda 1-2 sene sonra kurt sorunu yendien çıkabilir.

Kolay gelsin, sorularınız ile devam edebiliriz.

Not: Bilgilerin tamamı 150 sene üzeri Restorasyon ile uğraşan Aileme ait formuldur, paylaşım yapacakaların berlitmesini rica ediyorum.

Copyright © Gökhan Erol

Sevgi ve Saygılarımla

Gökhan Erol

Tarih: 05 03 2014
Üst kategori: Antika Restorasyon
Alt kategori:

'Antika Mobilya Restorasyonu,Kurt deliklerini yok etme yöntemleri.' hakkında sorular, açıklamalar

 1. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam en gerekli konulardan biri (genemi sen diceksiniz ama sizi santim santim takip ediyorum ) teşekkürler

 2. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Siz Antika ve Restorasyon aşığı bir İnsansınız, Sizin sayenizde bir çok şey konuşuldu. Teşekkür ediyorum.

  Bu konuyu aslında kısa kısa değinmiştik tek konu halinde açma fırsatım oldu, faydalanmak isteyenler belki olur, hatalı tamirler onarımlar içinde en iyi çözümlerden bir tanesi konuda işlediğim tariftir. Kurt delikleri doğal çürüme kaynaklı deformasyonun önüne geçmek sadece ilaçlama ile olması mümkün değil, Tamircilerin veya Ustaların kullandıkları yöntemler sadece yüzeysel ilaçlamadan ibaret kalır.

  Piyasalarda bilinen bu tür onarımlar aslında Ahşpaları daha kötü sonucu sürükler yani çürümeleri ve kurtlanmaları hızlandırılmasına sebeb olur. En kötü detay ise bu işlemde ilaçlanan agacta kurtlar yok edildi sanılır muthiş hatadır agacı tamamen savunmasız hale getiren ve boceklerin daha sağlıklı yaşamalarına yol acan bir tamir süreci yapmış olurlar. Tüple kapama sadece boceklerden kalan çok az kurtcuğu öldürür temizlenen ve hava alan agac ise bakterilerin larvaların saldırısına acık olur. Bir yerde tamiri yapan kişi bu bocek türlerine konforlu bir ortam sağlar.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 3. Levent dedi ki:

  ustam kostiğin oranını vermişsiniz yalnız ne kadar suya kibrit kutusu kadar kostik koyucaz birde periydrol ne oranda olmalıdır
  ustam iç kısımlara ve alt kısımlara yapılacak işlemi (sıcak tutkal, biraz ddt biraz kostik ile macun ) macununu zınparalanmış tüm ahşabın yüzeyine yapsak sonrada sizin yazdığınız işlemleri uygulasak daha sağlam bir işlem olmazmı yani işe sondan başlasak nasılsa cila yapar gibi yapıcaz ahşapta bunu emicek en son işlem olarakta zınpara ve cilasını yaparız
  biede bu naylon çadırla yapılan bir ilaçlama aşaması var fikriniz nedir bu konuda işe yararmış
  sevgiler

 4. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey,Haklsınız bir litre suya bir kibrit kusu içi kadar kostik yeterlidir, bu oranı az yamaya çalışıyorum, sebebi fazla miktarlarda kullanışlabilir fakat tecrübe edindikten sonra mutylaka yapılmalıdır.

  Peryhdrol ve kostik bir araya gelince oldukça yakıcı bir kimysala olur yakıcı derken alev alan değil, keskin bir koku ve yapar ve agaca işler yani haşerler için fazlası ile yeterlidir, amanyok koyarsanız bu sürec daha sert hale gelir, fakat bu işlemler mutlaka açık alanlarda hazırlanmalıdır sakın ama sakın kapalı yerlerde denemeyin, çıkan gaz fazlası ile rahatsız edicidir zaten bu kimyasalları tenekede karıştırdığınızda teneke o kadar ısınırki elinizi süremessiniz soğumasını bekleyin, çok cabuk soğur ortalama 1 dakika içinde.

  Bu karışım aslında çok tekilide bir ahşap temizleme malzemesidir, demirleri veya yağlıbıya vurulmuş tüm demir bahce süsleri üzerindeki tüm boyaları söker atar. Bu sebeble oranları çok az olmalaıdır ve tekrar ediyorum mutlaka orjinal ahşapa sürmeden önce farklı işinize yaramayan bir agaca sürün değişimi görün ondsan sonra kullancağınız oranı Siz net şekilde uygulayacaksınız.

  Elbetteki tüm yüzeye sürebilirsiniz kaplama mobilyalar haric, hatta temizlik olarakta kullanabilirsiniz, hatta bu yöntemöle yani formulle yeni ağaçları çok eski halede getirebilirsiniz.

  Kolay Gelsin

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 5. levent-ordu dedi ki:

  1-erol ustam perhdrol kostik,amonyak kullandırken içlerine su koyucakmıyız mijtar olayını kavradım eskitmede yapabilirsiniz deyince anladım
  2-ustam bu biraz önemli bir konu tehlikeside olduğu için es geçilemiyor perhdrol kostik,amonyak oranları ne olmalı
  3-ustam bu eskitmeyi açarmısınız yeni ağaçlara eski görünümü vermeyi o karışımla yaparken sürdükten sonra suyla temizlememize veya silmemize gerek varmı
  sizin demek istediğinz şu galiba yanlış anlamadıysam kurtlanma için bu karışımı sürün ama ahşabı yakmayın oranı ona göre ayarlayın
  4-birde ustam eski ahşaplarda bazen görüyorum kahverengi bir eskilik var dokuları felan kahverengi bir renk tonu almış bunu yapabilirmiyim asitle felan
  sevgilerimle

 6. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, tek tek soralı cevaplamak isterim.

  1. Kostik yeterli olur, amanyok oranı peryhdrol oranı bir kibrit kutusu kostiğe yarım çay kaşığı kafidir, dışarda bu birleştirme yapılmalı filmlerdeki Cadı kazanları gibi bir anda köpüren kaynayan hale gelir yaklaşık 2-3 dakika sürer ve bir birleri ile kaynaşırlar.

  2. Yukarda detayını verdim oranlar için bu terif üzerinden bir litre su kafidir.

  3. Evet bu kimyasalı sürerken kaplama mobilkyalarda yüzeye uygulanmamalıdır, kurtlanmış iç kısımlara şırında ile enjekte edilmelidir.

  Masif agacta ise bu işlemden sonra su ile temizlemek gerekir.

  4. Eski ahşaplarda zamanın verdiği renk farklıdır fakat buna yakın tonlar elde edebiliriz mesela, kostik için atacağımız her hangi bir renk diyelim ki kırmızı olsun uç renk özellikle belirttim ve masif agacı bu renklendirilmiş kostikle eskittiğinizde inanılmaz bir tonda kırmızı bir dokulu agac elde edersiniz, renk seçimi yapacağınız işçliğe göre tamamen Sizin yaratıcılığınıza bağlıdır.

  Bu yöntem eminim Türkiyede ilk defa anlatılıyor, Avrupada içinde geçerlidir. Biz bunları farklı mobilyalar için kullanıdırdık, İtalyadan gelen siparişlerde bu bize özel sır (Artık sır değil) :), her haşapı renklendirirdik örnek yağlı yeşil dokulu mobilyalar yapardıkki İtalyada bu takımları üretici firma 100 bin dolarlara satarlardı ve formulunude zaten anlatamazlardı ama gördüklerinde Firma Ceosu dahi şoka girerdi hayranlıktan.

  Bu yazımı eminim bir çok firma okuyacaktır ve uygulayacaktır. Maillerde devamlı firmalardan istekler geliyor, cevap vermiyorum.

  Sebebini Siz biliyorsunuz, bu bilgiler Türkiyeye ait olsun isterim, Türklerin uygulaması diye anılsın isterim. Bu sebeble sitede genel paylaşıma yazıyorum ki birileri Ekmek kapısı çasın, Snatlarını geliştirsin, kopyacılıktan taklitcilikten kurtulsunlar.

  Levent Bey, Siz soruyorsunuz Ben cevaplıyorum artık alıştım şunu anladım İnsanların ne bilgiye saygıları var nede paylaşıma. Bilmelerini isterim ki Bilgi paylaşmak ekmeği paylaşmakla aynıdır.

  Bazende düşünüyorum, Maille soru yönelten tarif isteyen Firma yöneticileri, Sizin Benden ne farkınız var? Tenezül edip bir satır yazmamak Sizin markanızımı zedelyiyor?

  Biliyor olsanız Türkiye Mobilya üretiminde şuan Dünyanın Dev Ülkesi olurdu çok acdır Firmalar ve Üniversitlerde dahil bilgiyi sadece Avrupa özentilikleri yüzünden kopyalamayı tercih ediyorlar.

  Yazacak detaylar var bazende kızıyorum.

  Levent Bey Siz sorularınıza devam ettikçe yazma kararı aldım, sonrasında ise Site zaten Andy Arkadaşımın, kapamak istiyor yada biran düşünüyorum Sadece mail yolu ile Size aktrakmak belkide daha doğru olacak. Siz Berin Hanım ve 4 Arkadaşım daha destek veriyor hepsi bu kadar, ama ziyaretci sayısına konuya gelenlere bakıyorum inanılmaz bir İnsan sayısı görüyorum.

  Hatta bir Danimarkalı Mobilya firması öyle nazikce mail atmış ki çok hoşuma gitti, Sizeteye İngilşzce yazıp Beni üzmek istememişler, fakat verdiğim formulleride kullanmak denemek istediklerini anlatmışlar, komik ama toprak nerden alırız diyede sormuşlar, İtalyadan elde edebileceklerini söyledim. Toprak renklendirme içinse zaten denemişler ve iyide sonuç almışlar, Adamlara bakarmısınız nezaketlerine, Yapıyorlar Benim haberim dahi zaten olması imkansız ama verdiğim formulleri denediklerini nezaketle anlatıp teşekkür etmişler. Ne kadar mutlu oldum anlatamam, nezaketn dahi düşünmeleri yazmları İnsanı mutlu ediyor.

  Bu arada İskandinav Ülkelerinden gelen bu ikinci mail bir taneside Türkce bilen bir hanım efendiydi, demekki bu işi fazlası ile seviyorlar aslında onlarada durumu anlattım, İskandinav Ahşap üretimi Dünya çapındadır yani Ormancılık ve kereste, onlarada denemelerini söyledim, muhteşem mobilya tarzlarına baıyılırım hem sade gösterişsiz fakat bir o kadar hayat dolu tarzı yansıtan Ahşap mobilya üretimleri var, Dünya çapındaki Mobilya Devi Ikea bunun göstergesidir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 7. levent-ordu dedi ki:

  teşekkürler ustam anladığım şu bir litre suya bir kiprit kutusu kostik ve yarım çay kaşığı amonyak ve yarım çay kaşığı peryhdrol koyucaz bu karışımın oranınıda tecrübelerimizle daha iyi anlıycaz bu karışımı şırıngayla kurt deliklerineşırıngalıycaz doğrumu anlamışım
  -bahsettiğiniz eskitmede bir kiprit kutusu kostik 1 litre sumu kullanıp uyguluyacağız içinede bir miktar boya derken toprak veya oksit boya olabilirmi renk oranını isteğimize göre ayarlayabilirmiyiz
  erol ustam yazdıklarınıza katılıyorum ilgilenen az malesef hala sanata karşı inatla bir ilgisizlik var çokta üzülüyorum ama yeni gençlerinde ilgisi oldukça fazla bunuda bilin
  -sorularınıza devam ettikçe yazma kararı aldım diye yazmışsınız beni bu çok sevindirdi ama mail yoluylada devam edebiliriz bu ilgisizlik benide çok üzüyor bu bilgiler çok değerli bu ilgisizliğin anlamını çözemiyorum doğrusu zaten bu durumuda ben bazı maillerimde dile getirdim size
  siz ne zaman isterseniz maille devam edebiliriz benim için sizi kazanmak ve irtibatı kaybetmemek önemli gerisi önemli deyill sorucam 3 -5 soruyu maildende sorarım ama buranın benim için tek artısı sizden düzenli haber almam 2-3 gün haber alamadıkmı yavuz abiyle yollara düşüyoruz yoksa burda yazmışsınız hiç bana bilgi vermemişsiniz hiç önemli deyil bu güne kadar öğrendiklerim bile beni ayrıcalıklı hale getirir l dedimya maillede olur siz nasıl isterseniz yanlış anlamayın ustam insan sevdiğini merak eder sorularımın devamlı gelmesinin en büyük nedeni sizinle irtibatımı koparmamak için sanki sizi 40 seneden beri tanıyormuşum gibiyim bazen sizden bahsederken erol abi böyle dedi erol abi şöyle dedi deyince yavuz abi sen erol beyle tanıştında bendenmi saklıyorsun derdi
  ferman sizin ustam nasıl isterseniz öyle devam ederiz yeterki sizinle irtibatımız olsun hatta size bir teklifim olucaktı ama doğrusu cesaret edemedim cüretimi lütfen bağışlayın şimdi söylemek istiyorum her konudaki bilgilerinizi yazılı bir şekilde bana yollayın ben onları okur eksik anlaşılmıycak birşey varsa size sorar tasnif ederim zaten yazdıklarınız 80-100 sayfalık bir kitap olur hiç olmassa aklınıza geldikçe yazarsınız unuttuklarınızı bile hatırlarsınız ama tabi bunları yazarken sizin adınıza bir kitap haline getirlebileceğini düşünerek yazın …diycektim :) ne dersiniz ustam bir gün gelir kitap halinede getirebilirim çokta hoş olur doğrusu
  bu teklifi yapamadım bunu kendim için istiyorum sanırsınız diye asla kendim için istemem bunu böyle bilin sizden yeterince miras sahibi oldum zaten çok zenginim yani ama o değerli bilgilerin yazılı olması daha iyi olmazmı
  sevgilerimle

 8. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Sağlığımı düşünmeniz Beni çok duygulandırdı, çok teşekkür ederim. Paylaşımlar tamamen Sizin sayenizde, Avrupalı okuyor soru sormuyor hak veriyorum fakat mail ilede teşekkür ediyorlar.
  Amerika ile çalışan bir firma doğal agac eskitme tarifini almak istiyor güldüm içimden, Ben zaten paylaşım bu amaçla yaptım desemde sanıyorum pek anlayamadılar halen izin istiyorlar.Sanıyorum patent vs yüzünden güvenemiyorlar Başlarına iş olurum diyemi anlıyorlar, ama böyle birşey zaten olmaz.

  Türkiyede aslında ne var biliyormusunuz, İnsanlar okuyor örnek firma Ceolarını abrtı olarak yazmadım, mailleri halen duruyor, Adamlar utanıyorlar bunu anladım sonuçta firma ismi yazacaklarını anlıyorlar, Benim hiç bir firma umurumda değil, İnsanlara Ekmek kapısı açan her firma başımın üstünde yeri var.

  Cam konusunu halen açmadım, açıp açmamakta kararsızım, fakat içimden bir şeyde yaptığın Ayıp Bencillik diyor, rahat edemiyorum nasipse acacağım ki birileri belki iş yapar para kazanırlar.
  …………..

  Kostik konusunuda belki ayrı bir sayfa ayırmak gerekiyor pek emin değilim, Kostikle hem agacı karatabilir hemde agacı beyazlaştırabiliriz hatta süt renki bir yüzey verebiliriz, bunun içinde yine kimyasallar ekleyiyoruz.

  Renklendirmede Türkiye bırakın Dünyada dahi yapılmayan teknikleri uyguladım muthiş keyif aldım, Size çılgınlık gelebilir, Saç boyası dahi yaptım ve muhteşem kızıllığıda aldım, Sanat öyle birşeyki sınır tanımıyor. Rahmetli Babamın Hakkını yememeliyim sac boyasını mobilyalara uygulayan ilk kişidir, Size komik gelecektir 15 gün Nişantaşı gibi bir Muhitte Kadın kuaförü Arkadaşının yanında bu merakı için çalıştı, Rahmetli Babam için Ahşap gerçek bir Aşktı abartıyorum sanmayın Ahşap onun aşkıydı.

  Ahşap yüzünden Azar işittim, kovuldum sebebide Ahşapa yanlış vurduğım zımpara yüzünden veya oyma bıcağı yüzünden olurdu, bir hata sanki Babamın canını yakmışcasına üzülürdü. Dönemin Ahşapları tabiki şimdiki gibi kısıtlı değildi. Bazen Depoya iner iç yağı kaynatır yani eritir özel agaclara sürerdi, bu yaş agacı kemikleştirirdi ve inanılmazın ötesinde güç kazandırırdı.

  Türkiyede bilinmeyen şey ise agaca boya vurmayı cila yapmayı sanıyorlarki agac korunuyor hayır bu işlemler tamamen yüzeyseldir, koruma görevini çok az yaparlar, hep yazıyorum fakat Evlerimizde olan agaclar yani masif mobilyalar halen yaşamaya devam eder, nefes alırlar, İnsanlar gibi hastalanırlar, kansere yakalanırlar ve çürüme sürecide başlamış olur.

  Verdiğimiz tarifi bir nevi Ahşapa uygulanan kanser tedavisi olarakta düşünebiliriz, hasar dokuları onarmaya çalışırız, ölen dokuların içlerine yine doğanın verdiği karışımı ekleriz ve agac yeniden tutunmaya başlar. Antika tamiri yapanlar çok var Meslek hayatımda ben bu işlemleri yapanı görmedim, kimse bana kızmasın veya darılmasınlar.Gazla, DDT ile bu koruma olmaz, sadece belli bölümlerdeki haşereler ölür hepsi budur. İşin özünede bakarsanız evler DTT gölüne döner haşere ilaçlamalarında ama DTT kuruduktan sonra haşereler aynen güçlenerek ve zehire karşı kendilerini geliştirerek çoğalmaya dveam ederler, Ahşpta olanda budur.

  Bu tür Ahşap ilaçlamları için Ben şunu derdim, Boceklere kafayı bulduruyorsunuz:) Bir süre için sorunu çözer hepsi budur. Kostik ise değdiği heryere tuaf şekilde uyum sağlayan temas ettiği her şeye bulaşan bir kimsaldır yani boceklere bulaşması kostiğin bocekler birlikte her yere taşınması demektir ve en ufak nemde kostik faaliyete gecer bir nevi bocek sırtında bomba taşır ve yok olur. Kostiği doğru miktarda kullanmak ise çok önemlidir şimdi birileri okur kostik alır sürer 1 hafta sonra şoka uğrar haşpaı sanki zifte bulnamış gibi olur ve bu tabirimde abartı sanılmasın, elinizi sürdüğünüzde sanki yağ dökülmüş gibi cıvık bir dokuya dönüşür ve kurumaya başlar kristalleşir ve agac ölmeye başlar, kristalleşen asit agacıda eritmeye devam eder.

  Restorasyon benim için keyiflerin en büyüğü idi bazen evime bile gitmezdim uyumazdım, bir Antikayı tamir ederken aldığım zevki hazzı anlatamam.

  Kitap konusu Levent Beyim haddime değil böyle şeyler, Ustalardan kalanları yazmak Ustalara saygısızlık olur.Onların emeği alın teri olmasaydı bunlar zaten olmazdı. Hepsine Allah Rahmet etsin Hzur içinde yatsınlar İnşaAllah.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 9. levent-ordu dedi ki:

  erol ustam sağlığınız öncelikli önemli bizim için hatta yapılabilecek birşey varsa bildirin yaza antalyaya gidicem dünyanın 3 iyi hastanesi akdeniz üniversitesi hastanesidir bana hastalığınızla ilgili ayrıntıları gönderirseniz yazın doktorlarla profösörlerle görüşür size bildiririm bunu epidir düşünüyorum zaten
  erol ustam ben cam işide yapıcam sonuçta konum hediyelik eşya aksesuar ama hemen deyil işimi açtıktan bir süre sonra cam işini devreye sokucam cam fırınlarını araştırıyorum özellikle derecesini otomatik olarak ayarlayanlardan arıyorum istanbula gelicem birkaç cam sanatcısıyla görüştüm birtanesi sadece gelin hertürlü yardımı yaprım dedi öbürleri ınk mınk etti bende kimseden sadaka dilenmem o nedenle cam konusu benim için önemli zaten sizede sormuştum ister maille ister konu açın yardımlarınızı bilgilerinizi beklerim
  erol ustam bende karadenizli olmamdanmıdır yoksa yaşadığım köy hayatındanmıdır ağaçlara bende çok meraklıyım hatta ahşabın kokusundan onun yeni ahşapmı yoksa eskimi antikamı anlayabiliyorum biraz
  -saç boyası müthiş fikir rahmetli telat ustada benim gibi denemeleri seviyormuş saç boyası ahşaba kahverengi bir eskilik vermek içinde kullanılabilir hatta mavilik yapışkanda bir boya kolay kolay çıkmazda
  -ağaç koruması benim için çok önemli ne kadar araştırdıysamda sadece şimdiki kimyasal maddeleri söylediler sadece siz eski evleri korumak için iç yağ kullanılır demiştiniz ama nasıl hazırlanır nasıl uygulanır anlatmadınız o zaman acil konuya geçmiştik hatta size şunuda sorabilirim antika mobilyalarda uygulabileceğimiz bir koruma varmı mesela bu iç yağını uygulayabilirmiyiz ama kurtlanma için verdiğiniz tarif esasında korumada sağlıyor sanırım
  erol ustam kostik konusunda yazdıklarınızdan sonra kostiği araştırdım ama sizin verdiğiniz bilgilerin benzeri bile yok mobilya kurtlanmasıyla ilgili öncedende soru sordum cevapladınızda sağolun böceklenme için ilaçlama yapan en ünlü bir restoratör bile en fazla 3-5 yıl dayanır gene kurtlanmaya başlar demişti siz antika restorasyonu yapan çok var yazmışsınız var evet evette onlar kendilerini restoratör sanıyor halbuki marangozlar haberleri yok ama onlarda bir yönde haklı sizin verdiğiniz bilgilere ulaşmak imkansız benim şansım yaver gitti sizi buldum birde işini layıkıyla yapıcaksın önce para deyil şöhretin olucak insanda yetiştireceksiniz ben size nasıl allah razı olsun diyorsam banada diyen olmalı
  -benim yanımda olsanız erol ustam küçücük bir bilgi kırıntısı yüzünden nasıl cabaladığımı görseniz inanın ama gerçekten inanın bana acırsınız hele sizi bulduğumdan beride endişelerim vardı ya site kapanırsa ya maillerime cevap vermezse bu endişelerim sizin geniş yürekliliğiniz sayesinde biraz dindi
  erol ustam kitap konusu bir fikirdi siz bilirsiniz benim için benim bir erol ustam var demek yeter kitap konusunuı egoist olamadığımdan başkalarınıda düşündüğümde söyledim (işin garibi eşimde benim gibi sık sık bizi kardeş sanırlar tipimizde,huyumuzda birbirine çok benzer hatta bir arkadaşın nişanında eşimi beğenmişler ev sahibine şu abisiyle dans eden kız kim çok beğendik bekarmı diye sormuşlardı ne gülmüştük )
  sevgilerimler kendinize iyi bakın

 10. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, Çok teşekkür ediyorum, Hastalığım konusunda Beni seven İnsanlar görtürmedikleri Doktor bırakmadılar, Amerikan Hastanesinde Kalp üzerine proföserede götürdüler, sonuçlar malesef kalp kaslarım nerdeyse %&0 sağlıkla çalışıyor %70 bölüm ise tamamen ölü kas yığını olarak, raporlar verildi, Doktorların tüm ortak tavsiyeside Hayatın keyfini çıkar, yapacak hiç birşey yok oluyor.

  Hatta Doktorlar bana eti, acıyı, yasaklamıştı, Profösre raporlarımı gösterdim baktı, bu Dpktorlar çıldışmılar diye konuştu ve sonucunda Eti acıyı biberi keyfimce tüketmemei söyledi, özel yağım var rafine mükemmel bir şet, et ve etin içindeki yağ zaten vucud için bir Dost bunuda öğrendim. Önceleri Ölümden korkardım daha doğrusu korkmak değil Hastalığa alışmamışım, hayatım boryu grip bile olmamıştım ama bir anda iki defa resmi kayıtlı ölü olarak Doktorlarım anlatınca ne oluyoruz dedim:)

  Komik bir anımıda paylaşmak isterim, İlk kriz ve resmi ölüm, Rahmetli Anneme öldüğüm söleniyor sedyede çıkarılıyorum şok unitesinden ve ölü olarak aralarından geçiyorum, fakat Profösür Birol Bey, kartal Devlet Hastanesi kardiyolji bölümünde Beni hayata döndürüyor, tuaf yine anım var anlatmayaım inanması zor, neyse hayatımın 2 günü yok uyutulmuşum, yoğun bakımda olduğumu 3 gün sonra anladım, ve ben bir hafta boyunca Yoğun bakımda, dışarısı Otobüs durağı diye bildiğiniz pencereyi seyrettim, fakat sinirlerim bozuldu, o anki psikolojim artık ne haldeyse , takıntı yaptım, otobüs durağı ama otobüsler hareket etmiyor, İnsanlarda yok, her halde depo diyorum. Ve Ben bu düşüncelerle yine fenalaşıyorum:)

  Doktorlara Otobusa durağını soruyorum, onlarda anlamıyor ama merkezi Kartal bölgesini anlatıyorlar, neden sonra elle gösterince, oranın pencere olduğunu söylediler, halen aklıma gelir gülerim Levent Bey Bir hafta boyunca oher halde yarı uynaık tutmaları sebebiuyle Otobus durağında neden hareket yok diye, birde fenalaştığımla kaldım. Allah kimseyi Hastaneye düşürmesin ama Hastaneleri ve Doktorlarımızıda eksik etmesin, Böyle sorular sormayın:) Konuyu alakasız şekilde uzatıyorum Canınızı sıkıyorum.
  …………………………
  Boya korumasında daha önce Sizinde hatırlattığınız restorasyon yöntemi ciddi bir korumayı zaten yapıyor, en kötü şekilde 20 sene bu restore edilen bölgelerde kolay kolay sorun çıkmaz. Cila kalitesini unutmamak şartı ile bu süre geçerlidir.

  İç yağı genelde dış binaların agac dikmelerini korumak için yapılırdı, bildiğiniz iç yağı eritilir sıvı haline getirilir ve içine koku veren kimysallar eklenirdi, Hatta baharat dahi kullanılırdı, sanırım bir çoğunuzdan eski tarihi binalarda bu tuaf koku güzel koku dikkatinizi çekmiştir. Yağ ılık halde ahşap direklere iyice yedirilirdi, agaç bu yağı öyle emekeri harika kızımsı bir doku alır, bu koruma yöneteminde agac 6 ay yağmur yağsın su ile ilişkisi olmaz su asla geçmez hatta nemden en ufak şekilde etkilenmez. En ideal koruma yönetmelerinden bir tanesidir, ve güneş,in etkisinide sıfıra indirirecek kadar koryucu canlı bir sonuç seneler boyu devam eder.

  Osmanlı dönemi sahil kentlerinde bu yağlama yöntemi özellikle Yabancılar tarafından tercih edilirdi. Malesef şimdi binalara eski konaklara baktığınızda bu ana direklerin kuruduğunu çatladığını görürsünüz, yine komik şekilde bunları birileri restore eder Dünya para alır ama sonucu bir şeye yaramaz, cunki günümüz teknolojisinde kullanılan çok harika koruyucu boyalar var, bunlar yangına dahi dayanıklıdır. Ahşap alen almaz daha doğrusu alev bu kimyasalı yakmaz, isterseniz farklı konu açıp bu kimyasallarıda yazabiliriz, Avrupadan getirtiebilir. Neme karşıda oldukça koruyucu etksi vardır.

  İsim vermiyorum, Rahmetli Babamın yaptığı Ünlü bir Tuzimcinin tarihi binası daha doğrusu bir odasını Rahmetli Babam yapmıştı, Çunki bu Abim diyeyim çok severdim ondanda kazık yedim:) Çalışması oadasını Babam İngiltereden zamanında getirdiği bu koruma solusyonu ile tüm odayı parkeleride dahil, bu kimyasalla dolu yapmıştı, Yangın çıkmış bir sonradan haber aldık, Babama gelmişti nasıl heycanlı, tek Babamın dolgu yaptığı oada yangından hasar görmemiş, kapı dahi dışardaki alevlerden sadece islenmiş gördüğümde çok şaşırmıştım tabiki Rahmetli Babamlada süper gurur duymuştum.

  Kostik konusuna gelince, Levent Bey Türkiyede işin gerçeğini konuşmamız lazım, Universitlerden Siz yanıtları aldınız, Kaybolan formul demişler oysaki Rahmetli Babamın keyifle yaptığı döküm hamurunun ana malzemelerini yazdım. Kostik konusunda bilemiyorum, yazılmamasıda beni şaşırtmadı, Universitler kaybol formul dedikten sonra olmamasıda pek şaşırtıcı değil.

  Kostik 17 y.y sonlarından itibaren kullanılır, herşeylede oldukça uyumlu bir kimyasaldır. Restoratörlere bir şey diyemem, Beni aralarında çok iyi tanıyanlarda vardır. Levent Bey Sizde bu eski döneme olan Aşk Sevgi oldukça İnsanların Ekmek kapısı olacağınıza eminim.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 11. levent-ordu dedi ki:

  aşkolsun ustam beni asla sıkmassınız bende bir kere kaza geçirdim bildiğimiz kuşlastikle taş vurdu gözüme gözüm adeta patladı yaşımda 9 peşindende hafif bir beyin kanaması atlatmışım 5 sene önce bir gözümü alıp hareketli protez koymak zorunda kaldılar bunada şükrediyorum ölme hatta tamamen kör olma tehlikesini atlattım şu andaki gözümdeki protez son teknolojiyle yapılan organik protez hareket ediyor o nedenle kimse protez olduğunu anlamıyor vücuda tamamen entegre edildi çıkmıyor sabit
  evet erol ustam farklı konu açılabilir bunları sıraya koyun boya konusunu açtınız ikincisi lake olsun üçüncüsü boya ile bağlantılı kostik olsun ensonda bahsettiğiniz kimyasalları i koyarsanız birbirine bağlantılı olur yanlış anlamayınız ustam akıl veriri gibi olmasın .
  bu kimyasalları ürettiğimiz ahşaplarda kullanabilirmiyiz hatta antika mobilyalarda kullanabilirmiyiz genede siz bu koroyucu kimyasallarla ilgili ön bilgi verirmisiniz baya heyecan verici bir konu
  erol ustam üniversitelerden evet yeterince bilinmiyor,kayıp,bir araştıralım size haber veririz gibi bir çok cevap aldım ama ne gelen var ne giden güyya bilimsel insanlarada soralım dedik ama fos çıktı hep bilinen şeyleri söylediler işin esası o kadar moralim bozulmuştuki düşünün otorite olması gereken kurumlar size olumsuz cevap veriyor defalarce söylediğim gibi sizin sayenizde cesaretim moralim yerine geldi hatta artık denemelere bile başladım
  evet erol ustam gerçekten bilgiye bu sanat aşkına hatta devasız gönüllü hastalık demek lazım ben birtek kendimi sanmıştım meğer sizde aynıymışınız :))
  erol ustam kurtlanmaya karşı formulü öğrendik ama daha kurtlanmamış bir antika mobilyayı kurtlanmaya karşı bir ön koruma yapabilirmiyiz
  sevgilerimle

 12. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey Allah uzun ömür versin çok geçmiş olsun, inanın çok üzüldüm yinede şükür etmek lazım, bizlerden çok daha kötü halde olanlar var, Allah hepsine şifalar versin.

  Universitelerde Rahmet Babam dönemi ciddi tartışmalarda yaşandı, Universite Hocaları ile Babam arasında Babama Universiteden teklif getirildi Sözleşmeli görsel eğitim için, buraya kadar iyi fakat Universite o dönem Babama diyorki tüm masrafları Sizi karşılayacaksınız, şaka abartı değil Levent Bey, ciddi ciddi masrafları ve eğitimde gerekli her malzemeyi Babamdan talep ettiler.

  Sonrasında ise Babam 3 tane Kızı yetişdirdi, bildiğiniz maaşlı çırak olarak bu Cocukları yanında 2 seneye yakın çalıştırdı hem meslek öğretti hemde masraflarını karşıladı, Kızlardan birisi halen Amerikada ve Koleksiyonerlere işler yapıyor, Babam öldüğünde inanırmısınız çok tuaftır rüyasında görmüş, senenlerdir görmediğim İnsan adresi blup gözmeye gelmiş, ne diyelim Universitlerde böyle eğitim veriyor demekki.

  Yetişen Gençler ne öğreniyor bilmiyorum, torpili olanlar bir şekilde işini görüyordur olmayanlar ise senelerini çöpe atark mezun oluyorlar.

  Bahsettiğim tüm kiyasalları tarifleri, ahşaplarda uygulayabilirsiniz, Kostik katkılı malzemeleri Antikalarda kullanabilirsiniz fakat tecrübe olmadan asla denemenizi tavsiye etmem, Kostik farklı agac türlerinde farklı tekimeler veriyor, örnek meşe cam kara agac, kestane gibi ahşaplarda kararma riski vardır, eskitme yapılacaksa devamlı su ile inceletme yapılarak temizlenmelidir.

  Siz soru hazırlarsanız Ben konuyu Size göre açarım, bazen inanın zorlanıyorum, üzülüyorumda acaba soru atladımmı diye. Konu acmak en iyi bunuda anlamış oldum.

  Kurtlanmamış bir Ahşp için ön koruma yapılabilir sadece iç kısımlardan fakat bu yapılsa dahi etkili olmayacaktır bir yerde boş yere zahmetten başka bir önceliği olmaz. Sebebi ahşaplar örneğin maun fazlası ile narin bir agactır ama türlerine göre değişir, diyelimki binlerce lira verdiniz maun agac aldınız, kontrol edersiniz harikadır, depya kaldırırsınız altı ay sonra şoka uğrarsınız çunki agac kesin yerlerine yakın yerlerden kurtlanmaya başlamıştır.

  Kereste öncesi ilaça yatırlmayan agaclarda bu durum sık yaşanır, gerçi maun ilalı kimyasalada yatırılsa yine faydası olmaz yaglı oludğundan iç bölgelere kimyasal işlemeyecektir. Ceviz içinde gecerlidir, ne yaparsak yapalım ahşapın öz suyu yaşamaya devam eder ve bu kurudukca kurtlanma hızlanır tabiki her agac için geçerli değildir.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol

 13. levent-ordu dedi ki:

  evet erol ustam kazza oldumu oluyor hiçbirzaman tek gözlü olmaktan sıkıntım olmadı ama diyorumya genede şansloymışım daha büyük hasarlar oluiabilirdi
  erol ustam soru derken kostikle ilgili sorumu demek istediniz hazırlar mailinize yollarım soru başlıkları halinde yaparım sizde yazar konu açarsınız çok memnun olurum size yardımcı olabilirsem ,siz konu açmak istediğinizde bana yazın ben size soru hazırlar yollarım sıkılmayın sakın bende çok sevinirim olur derseniz kostikle başlarım
  sevgiler

 14. Gokhan Erol dedi ki:

  Levent Bey, sorularla ancak cevabı verebiliyorum, tek başına bir konu anlatınca içine herşey girebiliyor ve konuda dağolıyor, bu sebeble Siz soruyu hazırlarsanız çok daha net şekilde gerçek detayı konuşabiliriz. Kostik desemde konu içinde bir anda alakasız bir yere gidebiliyor ve konunun temel bilgisi yok oluyor.

  Allah kazalardan herkesi korusun, Bizim işimizde dikkali olmak şart en ufak dikkatsizliği affetmiyor.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Gökhan Erol