1:18 Diecast toplarken nasıl zengin olunur nelere dikkat edilmeli

12766218

Diecast Kültürü Türkiyede çok yeni hatta emekleme devresinde bile değil, tuaf olacak ama sürünme evresi demek lazım, bu sebeble Model toplayanlara ciddi olarak uyarılarım olacak, Lütfen takip edin ve paylaşımlarda bulunun bizlerde sizin listelerinize göre doğru bir seçimmi yapıyorsunuz yoksa paranızı boş yeremi harcıyorsunuz detaylı bilgilerle yardımcı olmaya çalışalım.

Diceast forumların hemen hemen hepsi beni tanır Yurt dışı siteleride dahil, kimlerde ne modeller var az çok bilirim, Duba’deni çılgın koleksiyoncuya kadar ismini veremiyorum ama merak edenler zaten bulacaktır, bir çok Prens yada Kralda bu hobinin içinde belirtmek istiyorum hatta Krallara özel yapılan modeller dahi mevcut, bu merak sandığınız gibi o kadarda basit değil, oyuncak diyenlere aslında cahilliklerine üzülsünler ve Oyuncak cümlesini kurmasınlar, hadlerini fazlası ile aşar.

Yeni başlayan Arkadaşlarıma en önemli detayım dikkatli okuyun, öncelikle bu işi seviyor ve topluyorsanız istediğinizi alın modellerin keyfini yaşayın, konumu okuyup sakın üzülmeyin çunki ben 5-10 sene sonrasının büyük bir koleksiyon nasıl yapılır ilk temel adımlarını anlatacağım, sizler harika modellerin keyfini yaşamakta özgürsünüz bizler gibi kısıtlı özgürlüğe sahip değilsiniz.

Evet ilk temel adımlarımıza geçelim, neler alınmalı neler alınmamalı, lütfen detayları takip edin yada Bilgisayarınıza muhakkak kaydedin, bu veriler malesefki bir müddet sonra kaybolabiliyor.

1.Düşüncenizde ciddi bir seri varsa hayalini kuruğunuz modelleri belirlemişseniz, ilk yapacağınız şey piyasalardan uzak durun çek çek metal arabalar yada piyasa serilerini almayın, bu boş yere para israfı olacaktır, 3-5 lira birşey değil diye düşünmeyin hayır 3 lira çok ama çok önemli, 3 liramızın kıymetini öğreneceğiz 3 lira illaki model alacaksanız evinizde bir kutu yapın oraya atın ve o parayı unutun.

Devamlı ürün satışlarını takip edin hatta bana sorabilirsiniz beğendiğiniz bir model var ve tereddüteyseniz acele etmeyin, çunki model o an ucuz olması alınmasını gerektirmiyor, umursamayın bile, sitemde listeler var, bilgisayarınıza muhakkak kopyalayın serialleri ile inanılmaz arşiv değeri taşıyor o listeler, beden sonrada başka biri o kadar detaylı liste yapmak için inanın uğraşmaz, bana ne der hatta neden yayınlayayımki der çunki diğer meraklıların bu listelere ulaşmalarından rahatsız olurlar, ben ise yayınlıyorum hatta yakında yeni bir listem olacak, 200 araçlık piyasalarda üretimi tamamen bitmiş serilerdir.

Elinde çok eski oyuncak yada maketleri olanlar ise sitemizde yayınlasınlar, tahmin edemeyeceğiniz kadar pahalı ve değerli ürünlerin çöp olmalarınada izin vermeyin, size çöp görünebilir ama koleksiyoner için inanılmaz değerli bir parça olabilir.

Hiç kimsede inanın size bu önemli detayları vermez hatta bir ürün koleksiyoneri bana kızıyordur eminim, neden anlatıyorsun diye, benden sonra bu hobi birilerine umarım kalır çunki Hastalığımın sonlarındayım ve bencil olmamı gerektirecek kadar uzun senelerim yok, belki birilerine faydam olur diye tüm detayları anlatmaya çalışıyorum.

Şunuda bilin beni bir çok model satış siteside sevmez çunki Gençelere ve meraklılarına ucuz ürün bulma yollarını anlatırım, hatta bir çok forumda o kadar rahatsız olan kişiler çıktı ki aralarında Türkiyenin en büyük modelcilerinden biriside vardı, o dönem takip edenler iyi bilirler ve siteden uzaklaştırılmama dahi varacak yaptırımlardada bulundular tabiki Dicecast ve Oyuncak Dünyasında her kes birinini çok ama çok iyi tanır, bugün beni her hangi Şehirde ciddi koleksiyonere sorun tanırlar, yada Avrupada fark etmez bilirler ve çok şükürki Güvenilir İnsanların en başında olanlardan birisi olduğumuda söylerler.

Çunki, Ankarada küçük Esnafıda yazarım, piyasadan öyle ucuza satarki yinede müşteri bulamaz çunki rekabet edemez bu tür İnsanlarada elimden geldiğince destek olmaya çalışırım, yakında bu İnsanlarıda sizlere tavsiye edebilirim sebebi ellerindeki stok ürünleri piyasanın 3/2 fiyataına satmaya bakarlar.

Örnek İzmitte modelci Dostumuz Murat vardır, bazen inanılmaz serileri öyle fiyata satarki şok olabilirsiniz, hatta bana kızacaktır ondan öyle bir ürün almıştımki 60 liraya, tabiki darılmaca yok ürün uzun zamandır listemdeydi ve İzmitte karşıma çıktı, 1967 model Lemans Pontciak, şuanki değeri 1000 dolara yakın.

Şuan sitemde yayınladığım Mercedes üretici listesi en az 1000 defa download edilmiş farklı Ülkelerden, Autoart listesi 15 Binin üzerinde download edilmiş ve halen ediliyor ve çok değerli bir listedir.

Bugünlük ara veriyorum, takip olmayıncada konuya devam etmiyorum, yazmış bırakmış diye düşünmeyin, senelerin birikimi malesefki bazen umursanmıyor ve buda benim gibileri üzüyor, yaklaşık 2 senedirde Liste yayınlamayı bıraktım sırf bu sebebten, herkes tüketmek istiyor oysaki bizim gibilerin en mutlu olduğu şey minik bir teşekkürdür.

30 Binden fazla download edilmiş listelerime bakıyorum 1 tane teşekkür yok, işte bu inanılmaz üzücü ve bizleride paylaşım yapmaktan uzaklaştırıyor.

Saygılarımla

 

 

Tarih: 08 02 2013
Üst kategori: Hobi - Özel merak
Alt kategori:

'1:18 Diecast toplarken nasıl zengin olunur nelere dikkat edilmeli' hakkında sorular, açıklamalar

  1. shallac istanbul dedi ki:

    Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

  2. Nejdet Sakarya dedi ki:

    Bilgiler için teşekkür ederim.