Sony KDL-46EX720 3D TV,İnceleme-detaylar-test sonuçları !

Sony bu ürünle beraber aslında EX723 ve EX729 incelemiş olacağız !


Detaylara kısaca değinmek gerekirse,240 hrtz 3D özelliği olan LED tabanlı Lcd serisi,aslında diğer konularda 240 hrtz özelliğine değinmiştim,tekar olmasın diye bu detayı geçmek istiyorum !

46EX720 resim kalitesine değinirsek,biraz şaşırtıcı oldu demek lazım sebebi ise malesefki LED tabanlı panellerin ışık düzensiliği görülüyor,karanlık sahnelerde  ışık oransızlığı azda olsa rahatsız edici,yüksek kontrat malesefki diğer led ürünlerde olduğu gibi bazı görüntülerde resimde bulanıklığıda beraberinde getiriyor !


46EX720 Standat ve Canlı resim seçeneğinde biraz işi kullanıcıya düşüyor yani,bu seçeneklerde motionflow ve cinemotion özelliği siz kullanıcıların insifiyatine kalmış,bu özelliğin kapatılması sanki daha sorunsuz görüntü alınabiliyor,dedim ya isteğinize kalmış bir seçim,renk doygunluğu biraz rahatsız edici olabilir !

SD yayın resim kalitesi ise orta,yinede dvd izlerken görüntü kalitesi memnun edici !
3D özelliği ise enteresan şekilde çok iyi,resim netliği sabit resim görüntüsü,dalgalanma hissi olmaması ise ise memnun edici !

Siyah seviyesi orta,panelin otomatik ekran filtresi idare eder derecede ama çok başarılıda değil !

Renk kalibrasyonu orta,Sony keşke daha yüksek daha canlı kontrast ile bana göre daha iyi netlik verebilirdi,yinede ortalamanın üstünde !

İzleme açısı malesefki bütün Led ürünlerde olduğu gibi zayıf,yanlardan bakıldığında kontrast değeri algısını belli oranda kaybediyor !

Led Arka aydınlatma malesef diğer panellerde olduğu gibi düzensizlikler görülebiliyor !

240 hrtz özelliği malesefki hızlı geçişlerde biraz yetersiz Lag yani resim düzensizliği sorunu görülebiliyor !

Diğer özelliklerine gelirsek !

3D özelliği 240 hrtz avanatjıyla,ortalamanın üstünde !

İnternet bağlantı ve kolay erişim seçenekleri iyi !


Donanım bağlantıları iyi,4 adet hdmi-2 adet usb-kompenat,kablolu yada kablosuz ethernet desteği mevcut !


Dönebilen masa standı oldukça verimli,panel içinse klasik Sony diyebiliriz parlak siyah ekran,oldukça şık !

Ses ise malesefki,Sony kalitesne yakışmamış,bu paneli alırken kaliteli bir ses siteminide almanız gerekebilir,oldukça verimsiz !

3D gözlük ise yine müşteriye bırakılmış,kutu içeriğine dahil değil !

Sony bu serisi için malesefki,SD yayın kalitesi yeterli değil,Jaggies özelliği zayıf resim panele sabitlenmesi birazda kullandığınız sinyal sağlayıcının maheretine ihtiyacınız var !

480i stanadart yayında zayıf,buna karşın HD ve yüksek çözünürlük resim kalitesi iyi !

Aslında EX700 serisi bu ürüne göre daha başarılı !

Umarım yardımcı olabildim,sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım !

Lütfen,alıntı yaparken ”www.anlayanbiri.com” belirtirseniz sevinirim.

Saygılarımla

andy1 

Tarih: 26 05 2011
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Sony KDL-46EX720 3D TV,İnceleme-detaylar-test sonuçları !' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mahmut Rıza Garibaldi dedi ki:

  İnceleme için çok teşekkürler Andy1. Aslında televizyon hiç de fena değilmiş. Geçenlerde kendi götürdüğüm bir 3D film diskyle (Harry Potter and the DeathlyHallows) denemiştim. Brightness’ın düşüklüğü (aktiflerde olmazsa olmaz bu, değil mi?:)) hariç aktif gözlükler diğer birçok marka/modeldeki gibi çok da rahatsız etmedi. Ve seyir kalitesi de alışılmışın dışında iyiydi. Şimdilerde zaten 46EX720 Teknosa’da bile 3000 liraya kadar düşmüş durumda.
  En son “Elimizde stok sadece 20 taneyle sınırlı. Aldınız aldınız, almadınız daha da piyasada bu kaliteyi böyle fiyata bulamazsınız” diyerek LG-47LX6500’ü (2890 Lira) herkese satmaya çalışan bir mağazada 47LX6500’ü 3D denemiştim. Tanrım bu ne rezalet?!!? Hayatımda gördüğüm en berbat 3D deneyimiydi yalan söylemek gibi olmasın:) Gerçi Blu-Ray’de de o kadar iyi değildi ve siyahlar ile renk uyumu rahatsızlık verici derecedeydi. Samsung’un eski CCFL 46C750’si bile şu an için dahi fena değilken o zaman gözüme kusursuz gözükmüştü 47LX6500 faciasından sonra:)

 2. andy1 dedi ki:

  Mahmut Bey,

  Ülkemizde komik şekilde kampanyalar olur,stoklarla sınırlı v.s gibi tuaf İnsanları çekmeye çalışan bir tür popilist yaklaşımdan ibaret.

  SonyEX720 başarılı panellerden fiyat olarak malesefki Türkiyede biraz satan ürün hemen fiyat artırımı yada bahsettiğiniz gibi sınırlı stoklar diyerek satmaya çalışıyor.

  3D Televizyon alırken en dikkatli husus panelin renk ve kontrast değerleri bunlar uyumsuzsa o panel 3D görüntüyü Vasatın üstüne çıkaramaz.

  Çocuklu Aileler lütfen bu konuda çok ama çok duyarlı olun,3D panel elbetteki merak uyandıran bir teknoloji ama çocuklarımızında göz sağlığını ve ortaya çıkabilecek rahatsızlıklarıda göz önüne alarak panel seçimi yapmalısınız.

  Japonya özellikle 3D televizyonlarda elbetteki Japonya satışlarında çok ciddi uyarılarla ürünleri satarlar,Mitsushi başta olmak üzere 3D televiz satarken ücretsiz Doktor danışma mailleride verirler,stereo körlük denilen tetikleyici bir unsur olmadıkça bilinmeyen rahatsızlığa kalınabilir bu bildiğimiz körlük değildir.

  3D televizyonlarda muhakkak doğru ürün seçilmeli ucuz diye alınmamalı özellikle çocukları olan Aileler için geçerli malesef çocuklarımız farkında olmadan göz bozukluğuna yada mide bulantıları baş dönmeleri kusma hissi yaşayabilirler,bu durum genelde yüksek kaliteli ve ışık oranı keskin film ve oyunlarda ortaya çıkan durumdur,dikkat etmelisiniz.

  Çocuklarınızın oyun seçimleri dahi önemli faktördür bu olay Amerika ve Japonyada yaşandı bir gecede yüzlerce çocuk orantısız video oyunu yüzünden hastanelik oldu,bazı görüntüler beyni inanılmaz şekilde yorar bunu en son snıra geldiğinde çocuklar anlayabiliyor,genelde Ailelerinede söylemezler oyunları yasaklar korkusundan,bu sebeble muhakak ama muhakkak göz doktorunuzu ihmal etmeyin.

  Yorumlarımda genelde her televizyonu yazmıyorum,değerlendirme hassas bir olaydır yani mağazada gördüm yazıyım demekle olmuyor,Televizyon çıplak gözle ve erişebilir her donanımı ile test edilmelidir.

  Hrtz konusu açmıştım halen Türkiyede İnsanlar hrtzi dahi anlamıyorlar,sanıyorlarki yüksek hrtz değeri olan televizyon iyidir bu hata,Üreticiler özellikle Avrupa için 50 hrtz standart düzenlemesini koydular,sebebide basit orantısız hrtz değeri kaltesiz resim alınmasına sebeb olabilir,yeni nesil tüm tvler 50 hrtz ve katları olarak otomatik sinyal algılarlar,yani 50 hrtz standart sinyal ise tvniz bunu verecektir ama 3D görüntüye geçtiğinizde tviniz daha yüksek hrtz değerini otomatik sececektir,buda çok güzel bir yenilik elbetteki.

  Samsung,Lg,Panasonic kısaca tüm üreticiler artık hrtz değerlerini inanılmaz iyi seviyelere getirdiler zaten şikayetlerde gördüğünüz gibi yok denecek kadar azaldı.

  Pahalı ürüne karşı değilimdir ama parasını gerçekten hak edecek ürün olmalı,Dünyada halen panasonic VT25 serisi efsane olarak ilk sıradaki yerini koruyor,2012 içinse daha iddialı geliyorlar,Philps ise 2012 ortalrında yeni paneliyle ciddi bir hayran kitlesi oluşturabilecek gibi görünüyor,tam ması ile akıllı televizyon diyebilriz.

  Samsung-Sony ise ortak S LCD üretim karaı aldılar bakalım hangi yeni serileri sunacaklar göreceğiz,şuan görünen o ki 2012 sonlarında LCD-LED PLASMA akvramı ciddi oranda değişecek,Oled ürünler ise 2015 yılı gibi evlerde yerini almaya başlayacak buda demektirki lcd ve led-plasma dönemine ciddi bir darne vuracak,sonuçta parası olanlar için lcd devri bitmiş olacak.

  Saygılarımla

 3. Eren Demirci Ankara dedi ki:

  Merhaba
  46EX720 televizyon sahibiyim, 3D film izlerken görüntü hiç tatmin edici değil, resimde ki arka fonlar çift çift gözüküyor, tüm ayarlamalarla düzeltmeye çalıştıysam olmadı, nedeni ni ve caresini öğrenebilirmiyim. Çok teşekkürler

 4. andy1 dedi ki:

  Sony malesef bu serisinde 3D sorunları bir hayli şikayet aldı, son güncelleştirmeyi ”TV Firmware update to version PKG4.017EUA” yapmadıysanız yapın !
  3D Depth = 0,
  3D Glass brightness = Auto

  The Picture Menu on the 55 EX720 is set as follow;

  Picture mode = Standard Canlı ideal seçim
  Picture, Brightnes: Paralaklık:60 kontrast:70-80 veya sizin alışkanlığınıza göre
  Nosie Reduction = Auto
  MPEG Noise = Auto
  Dot Noise = Auto
  Motion Flow = Off
  Cinema Drive = Off

  3D Özellik otomatik 3B DEĞERİ Sıfır yapır ayarlayın, resimde özellikle parlak sahnelerde tuaflık olabilir ışık değerini düşürün.

  HDmi kablo önemlidir Arc-hdmi girişi ile bağlayın.Harici medya player veya bluray player bağlantılarından emin olun, prizler eskiyse ayar yapmanıza dahi gerek yok sorunlu prizler cihaz pixsel eşleştirmelerini tam yapamaz ve normal yayınlarda dahi cihazdan performans alamazsınız.

  Tavsiyemse, cihazı bağladığınız prizin topraklamasını kontrol edin, çoklu priz kesinlikle kaliteli olmalıdır, akım korumalı priz yoksa alın, en ufak voltaj sapması dahi görüntüye sandığınızın çök ötesinde etkisi olur.