Samsung UE46C8000 İnceleme-Sonuçlar

Samsung LED 46C800 serisi aslında C650 serisinin devamı dersek yerinde olur,nerdeyse temel yapılandırma üzerine monte edilmiş bir ürün.

Tasarım olarak gerçekten harika oldukça şık ve ilgi çekici detaylara sahip bir panel,parlak krom detaylarla zenginleştirilmiş.

Kumandasıda aynı şıklıkta paneli tamamlıyor.

LED tv kavramına gerçektende yakışan bir görsellik sunuyor ince tasarımı yaklaşık 3cm,arka bağlantı donanımları ile görsellik ciddi manada Samsung Müşterilerine sunulmuş.

Arka bağlantıları gerçektende detaylar ile dolu,nerdeyse bütün isteklere hitap eden yazılımlar sunulmuş.

DVI ya da PC için bir ses ve, anten için iki RGB bir LAN portu, komponent video, kompozit video,

4 adet HDMI girişi, bir, iki USB portu, kulaklık soketi, bir Ortak Arayüz (CI) yuvası, dijital ses çıkışı,2 SCART bağlantısı, Komponent video girişi, kompozit video ve stereo ses girişi, bir PC “VGA” girişi, Ethernet girişi ve bir optik ses çıkışı mevcut.

Bağlantı kurulumu ise gerçekten kullanıcı dostu,size verilen LAN kablosu ile bağlantıyı yaptığınızda panel otomatik olarak algılıyor ve kendisi güncellemeyi yapıyor,bu işlem yaklaşık 15-20 dakika sürüyor,YouTube,Twitte v.s sitelere sorunsuz ve hızlı erişim mümkün.

Panel ise teknolojik veriler açısından oldukça iyi gerçi 3D CMS özelliği biraz orta diyebiliriz yani Panasonic VT20 ile kıyas yaparsak,2D renk ise mükemmele yakın,her iki özelliğede kumanda üzerinden ulaşmanız mümkün,yani renk değerleri ile kendinize göre uygun seçimi atayabilirsiniz.

Beyaz seviyesi ise gerçekten tek kelimeyle Mükemmel,LED panel olması yine kendinize göre kapayıp açmak elinizde,oyunlarda otomatik olarak bu ayarları panel kullanıyor.

3D özelliğinde kumanda üzerinden hareket çözünürlüğünü kendiniz yapabiliyorsunuz yani görüntüyü 3D özelliğini kapamadanda izlemeniz mümkün.

3D renk kalibrasyonu ise oldukça tatmin edici renk canlılığı ise Panasonic Vt serisine göre biraz daha canlı ama bunu 2D renk için söylemek zor.

Siyah dengesi biraz zayıf,Resim dengesi 2D için çok başarılı 3Diçinse biraz daha zayıf,Jaggies özelliği çok iyi SD yayınlarda fark edilebiliyor,Motion Plus yani görüntü netliği gerçekten çok başarılı,burda iki seçenek sunulmuş,Kumanda üzerinden istediğiniz modda izleyebilirsiniz,3D modunda ise panel kendi taramasını yapıyor.

3D panel konumlaması ise malesefki Panasonic VT20’ye göre daha düşük,izlerken kırılmalar olabiliyor,Panasonicte ise daha başarılı.

Burda en önemli konu ise,forumlarda sıkça bu soruyu duyuyorum benim panelim 100 hrtz ama 50hrtz algılıyor aslında bu Avrupa için geçerli 3D tvler genelde 60 hrtz kalibrasyona göre kendini ayarlar bu sorun Avrupada yayınlarda bazı sahnelerde titreme yada bulanıklık olarak göze çarpıyor,fakat yeni panellerde bu sorun çözüldü gibi yani 200 hrtz olsa dahi panel bunu resim işlemcisine göre 50 hrtz olarak yansıtıyor,yani bundan sonra 50/100/ hrtz ve katları olarak isimlendirirsek daha doğru olur,aslında buda kullanıcıların avantajına ve iyi bir uygulama.

Panel dönersek,SD yayınlarda gerçekten çok başarılı,panelin jaggies özelliği burda resim kalitesinin hakkını veriyor.

Burda kullanıcıların dikkat etmesi gereken olan Motion Plus ayarlarından zamanla kendilerine göre daha kaliteli bir izleme seceneğini zamanla tanıyacaklardır,kapalı yada açık konumunda tutmanız kendi elinizde.

3D içerik olarak kıyas yaparsak,Samsung bu panelde Panasonic kadar ne yazikki başarılı değil,PanasonicVt serisi ölçekleme ve resim hareketliğinde daha yumuşak ve sorunsuz geçişlere sahip.

Samsung bu panelinde Gözlük tercihini ise yeniden değerlendirmeli,en azından Panasonic bu konuda Müşterisine daha cömert :)

Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

Saygılarımla

andy1

 

Tarih: 07 05 2011
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

Yorum yapma kapalı.