Projeksiyon Optama-Benq-Epson Türkiyede Avrupadan iki misli pahalı

Türkiyede gerçekten fiyatları anlamak çok zor, özellikle Projeksiyon cihazları inanılmaz pahalı Avrupanın iki misli hatta bazı firmalarda 3 misli misli fiyatına satılıyor, oysaki Avrupada Benq 710ST kısa mesafe Projeksiyonu 700 Dolara her hangi bir mağazadan rahatlıkla alabilirsiniz aynı cihaz Türkiyedeki fiyati 1500 Dolar seviyelerinde !

Aynı şekilde Optama GT750 Projeksiyon cihazını Avrupada 500-700 Dolar arasında alırken Türkiyede 1000 Dolardan ağaı bulmak imkansız, Avrupada tpran satıştan bahsetmiyorum normal mağaza fiyatlarından kıyas yapıyorum, böyle olunca düşünmeden edemiyor İnsan bu fiyat farkı neden ?

Bunu Türkiyede 1-2 firmaya sordum aynı cevap gümrük vergisi çok pahalı, Distribütör bize pahalıya satıyor mecburen ürün fiyatları yükseliyor, Gümrük vergisi derken %9-14 aralığında gümrük vergileri, bunu topran olarak düşünürseniz, fiyatlar yinede çok pahalıya satıldığı ortada !

Projeksiyon perdeleri yine yanı şekilde, Gümrük diyen firmalar için baktım, projeksiyon perdelerine uygulanan gümrük %3 ve Gümrük vergisi pahalı diyenlerin pekte doğruyu söylemediği ortaya çıkıyor !

Türkiyede elbetteki inanılmaz yüksek fiyatlardaki sebeblerden biride Rekabet denen mekanizmanın Türkiyede hiç bir sektörde olmadığı görünüyor, yani paranız var ise Türkiyede gerçekten para kazanmak hatta milyoner olmak en kolay şey, çunki Rekabet yok, ithal ettiğiniz ürünün tek fiyat belirleyicisi siz oluyorsunuz, böyle oluncada firmalar istedikleri oranlarda fiyatları ürüne yansıtabiliyorlar !

Bunun zararını yine İnsanlar çekiyor, firmaların fiyatları yurt dışından ürün alacaklarında ucuza ürün almalarını net olarak engelliyorlar, Gümrükte denilen şey ürünün Türkiyedeki satış miktarı oranında vergilendirlmesi, yani siz ürünü Avrpadan 300 dolara alsanız Gümrük fiyat listeseine bakıp bu ürün Türkiyede 1500 Dolara satılıyor diyor ve ona göre Gümrük vergisi alıyor yani bir yerde İnsanlar mağdur oluyorlar !

Devlet Reakabet sektörünü denetlemedikçe, Türkiyede fiyatlar devamlı olarak Avrupanın en az 2 misli daha pahalı fiyatlarına satılacaktır !

Tarih: 07 12 2012
Üst kategori: Projeksiyon
Alt kategori:

Yorum yapma kapalı.