Projeksiyon cihazlarına ZAM,firmalar rekabet kurumları ile alay ediyor,MALİ POLİS denetlemeli !

x

Avrupada artık satılmayan eski seriler Türkiye’de tam bir kazanç kapısı oldu iş öyle hale geldiki 2011 projeksiyon cihazlarına zam yapan firmları görmek inanın komik ötesinde bir durum.Peki ama bu firmaları kim denetliyor ve fiyatlarını hangi ürünlere göre belirliyorlar?

Türkiye’de akıl almaz  bir durum var 2010 hatta 2008 serileri bakın 5 senelik cihazlardan ve televizyon serilerinden bahsediyorum, firmları araştırın görecek ve fiyatlarına  şaşıracaksınız.2013 serisi satıyor sanırsınız oysaki sattıkları ürünler 2011 senesi veya daha eski serilerdir.

İşin özünde ise tamamen rekabet ortamına yapılan bir saldırıdır, net olarak fiyatları firmalar keyfi olarak belirleyip istedikleri fiyatlara satabiliyorlar ve zam yapabiliyorlar.Tek dayanakları ise dolar yükselmiş, Mali polis inanın sıkı bir denetimde gümrük fiyatları ile piyasa fiyatlarını karşılaştırsa herşey net olarak ortaya çıkar.

2011 senesi ürün fiyatı düşmüş 400 dolara Avrupada tabiki satan firma bulursanız, Türkiyede ise Dolar değil 800 Euroya satılıyor aynı ürün yani 2013 serileri ile aynı fiyata, burda kirli oyun net belli 2011 serisini bir Ülkede emsal fiyat olarak belirleyen simsarlar asıl parayıda yeni serilerde kazanıyorlar, eski serilerin fiyatları emsal olarak gösteriliyor, yani firma diyorki bakın 2011 serisi 800 Euro biz size 2013 serisini 2.000 Euroya satıyoruz, oysaki aynı seri 2013 serisi Avrupadaki fiyatı 1200 Eurodur, bunun adı ise tüm Dünyada suç kabul edilen piyasa belirlemektir.

Amerikaya bakın, inanın bu firmlar şuanda Amerikada bunu yapsalardı abartmıyorum, bir tane firma kalmazdı hepsi yok olup giderdi. Firmları Amerika denetler Ülke dövizinin 1 centini dahi sorar, firmalar bırakın keyfi zamları fiyatları artırmaya teşebbüs dahi görseler firmalara milyar dolarlık cezalar yağar. Bu Ülkeler bu sebeble güçlüdür Ülke iç piyasalarındaki dinamik para gücü tek kuvvettir. Türkiye malesef durum çok daha kötüye gidiecek, yakında keyfi zamların artacağını net göreceksiniz fiyatları minimal zekice artıran firmaları bulmak o kadar kolayki internette kısa bir sörf yeterlidir !

Maliye Bakanlığı Müfettişlerinin bu firmları sıkı bir denetime tutup, rekabet fiyatlarını belirlemeleri gerekir.

Piyasalar öyle denetimsiz hale geldiki Paralet İthalat ürünler dahi Avrupadaki emsal firmaların en az 3 misli daha fazlaya satıldığı bir Ülke halinde döndü Türkiye.

Bu konuya Devletin bir an önce müdahale etmesi şarttır, herkes kolay paranın peşinde hizmet ise Türkiye artık unutulmuş bir özellik.

Andy Swezniak

 

Tarih: 06 04 2013

Yorum yapma kapalı.