Plasma tv kullanıcıları DİKKAT,önlem alın !

Son zamanlarda artan Plasma burn in problemleri malesefki cihazlardan kaynaklı sorunlardan çok kullaıcı hatalarının sebeb olduğu ekran izi yanıklarına sebeb oluyor !

Türkiye-Balkan Ülkeleri ve Arap yarımadasında bu sorunlar daha fazla oluşuyor, sebebleri çok basit, ve malesefki Lcd Led Plasma kullaıcıları bu arızaları daha doğrusu haraları üretici sorunları zannediyorlar evet Plasmalarda üretici kaynaklı sorunlar bir hayli fazla birde buna bilinçsiz kullanım eklenince arıza ve çöpe atılan cihaz sayısıda her geçen gün artıyor !

Yeni nesil cihazların nerdeyse tamamı bilgisayar işlemcisine sahipler, böyle oluncada cihaza yüklenen düzensiz harici cihazların ekrara hasar verme riskide artıyor, gözle göremesinizde pixseller arka planda %100 performans eşleşme yapmaya çalışır, buna kötü bir voltajı yada düzensiz ev voltajını eklerseniz cihazdan sadece %30 performans alabilirsiz !

Plasmalarda yapmanız gereken detaylar basit !

1. Evinizdeki Voltaj kalitesinden emin olun, düzensiz inen çıkan sabit olmayan bir voltaj var ise ucuza satılan küçük bir regülator ile bu sorunu çok ucuza çözebeilirsiniz, en basit önlemlerden biridir, unutmayın sadece bu basit işlemde dahi özellikle Lcd Led Plasma cihazınızda görüntünün çok daha iyi olduğunu anında fark edeceksiniz !

2. Eski sistem DVD Plaerlarınızın, ekran koruma özelliğinin aktif olduğundan kesinlikle emin olun, eğer yoksa zaten çok ucuza satılan yeni bir DVD Playerla değiştirin, unutmayın DVD playerlar tvlere statik akım yükmeleye sebeb olabilirler, ekranda tarih-saat yada film süresinin kaldığını yada logo denilen leke ile karşılaşmanız süpriz olmasın, ve yine DVD PLayerlarınız en fazla enerji tüketen cihazların başında geldiğinide unutmayın, kullandıktan sonra tamamen kapatın hatta fişini çekmenizi tavsiye ederim, bunları kapatım sanarsınız ama bekleme süresinde dahi enerji kullanmaya devam ederler !

3. Eski sistem HD Reciver, SD Reciverlarınızdan emin olun, topraklamalarının kursuz olduğunu öğrrenmeniz basittir basit bir Volat ölme cihazi ile anlayabilirsiniz yada bir elektrikci çağırıp televizyona bağlı tüm harici cihazlarınızın ve dışaran gelen uydu anten-kablo tv şebekelerinden gelen sinyal akımlarını ölçtürün, sorun var ise ya cihazları değiştirin yada blokla özelliği olan apartaları anten uçlarına yerleştirin !

4. Ucuz ve ne olduğu belirsiz marka firma ismi yazmayan kablolardan uzak durun, 5.000 liralik cihazlarınızın 5 saniyede yandığını üzülerek izleyebilirsiniz, HDMI kablo sandığınızdan çok ama çok önemli tartışmasız televizyonların kalp damarlarıdır unutmayın, doğru akımı taşımak zorundalardır, bazı evlerde HDMI kablo kaynaklı televizyon arızaları yaşanabiliyor, HDMI kablolarda her kablonun ve her kablo arasındaki aralıkların ve iç örgülerin kusursuz olması gerekir, hatta bu Ülkelere göre dahi değişir örnek İngilterede yaşayan birisi cihazınıza uygun HDMI kabloyu takmalıdır, çunki kabloların Pin aralığı farklıdır, kaliteli bir HDMI kablo farkı ise en az %30 daha kalteli görüntü manasına gelir, ARC HDMI girişinden bu fark %60 daha kaliteli görüntü ve ses anlamı taşır !

Basit ve ama tarışmasız netice alacağınız yöntemleri anlatmaya çalıştım, sizlerde bu sorunları yaşıyorsanız yada emin değilseniz, kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum !

Tarih: 11 12 2012
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Plasma tv kullanıcıları DİKKAT,önlem alın !' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Tolga, istanbul dedi ki:

    Merhaba,
    Akım koruma icin onerebileceginiz bir model var mı? Veya marka vermek istemezseniz ne tip ozelliklere sahip olmalı? Tesekkurler

  2. andy1 dedi ki:

    Akım korumadan kastınız çoklu fişmidir?

    Marka tavsiyesini yapmaktan keyif alırım, Tuncmatik çoklu fişler fakat serileri aklımda değil, akım bolrke özelliğine sahip, kendinden sigoralı fişleri bir hayli iyidir ve tartışmasız kağıt üzerinde değil gerçekte tüm özellikleri sorunsuz yerine getiren markalardan biridir !