Panasonic, Üretimlerini düşüreceğini açıkladı, Hatalardan Ders alındı

Dünya Devi Japon firması Panasonic, Japonlara yakışan Güvenli açıklamasını duydurdu.

Panasonic özellikle Amerikada zarar bildirimi bir hayli düşündürücüydü 2012 Mart ayı sonunda zarar tahmini yaklaşık 10 Milyar Dolara yakın.

Panasonic’in başkanı Fumio Ohtsubo yaptığı açıklamada, bu zararın ürünlerden çok ürün pazarlama hataları olduğunu belirtti, Taylanda sel faciası ve teknolojiye inen darbe ve Dünya çapındaki ekonomik durgunluk, ve hepsinden kötüsü Japonyada’ki Deprem’in verdiği zararlar bunda en büyük etken olduğunu vurguladı.

Diğer etkense Lcd üretime yapılan gereğinden fazla yatırımda diğer bir faktör oldu elbetteki, diğer detaysa daha dikkat çekici Plasmaların yani küçük boyutlu panellerin satışlarının %41 oranında düşüş göstermesi enteresan bir detay oldu.

Sitemde belirtmiştim, Panasonic 42 inc ısrarı ve bu kadar fazla 42 inc Plasma panel üretmesi yanlıştı, Panasonic sanki bu düşüncemi doğruladı, oysaki 46 inc ve üstü paneller nerdeyse piyasaya sürüldükleri andan itibaren devamlı bir talep vardı, yaklaşık 6 ay içinde nerdeyse tüm Ülkelerde bu seriler tamamen satılırken 42 incler için durum tam tersiydi.

Diğer araştırmamda ise, 2 sene önce bu durumu yazdım, biraz medyumluk olacak ama haklı çıktığımı görmek beni nedense sevindirmedi.

Panasonic LCD üretimi hızlanmalı dedim o zamanlar ve çıkan panelleride ısrarla panellerin mükemmelliğini vurgulamıştım nerdeyse tüm o zamanki lcd panelleri test etmiştim, en basit örnekse 42 inc Panasonic U serisi Full hd Lcd paneller inanın bugunki lcdlerden çok daha kaliteli resim üretiyor, oysaki Panasonic bunların üretimini durdurmakta ve piyasaya az sürmedeki mantığın zararınıda bügün çekiyor.

Nisan 2011 ve Mart 2012 tarihleri arasında, panasonic Lcd satışları, BaşkanFumio Ohtsubo’yu dahi şaşırttı, çunki satışlar çok daha iyi seviyede gerçekleşti.

Haklıyım demek istemiyorum fakat, Panasonic Plasma serilerinde devam edecekse 42 inc serilerinin üretimini bugünkinden en az %60 daha fazla azaltmalıdır, bunun yerine 50 inc ve üstü panellere dönülmeli, bunu anlamak içinde medyum olmak gerekmiyor.

Pioneer Plasma Efsanesinden sonra Panasonic kaldığı yerden devam ediyor, o gunki Pioneer dahi 50 inc panelleri ile efsane olmuştu ve halende o paneller kullanıcılar için tam bir klasiktir, Panasonic 50 inc ve üzeri Plasmalarına devam etmeli.

Lcd Paneller içinse, şunu diyebilirim, Panasonic 2 sene önceki modelleri dahi bugün bir çok yeni seriden çok ama çok daha üstün resim görüntüsüne sahipler, bu sebeblede LCD satışları Panasonic’in başkanı Fumio Ohtsubo’yu dahi şaşırtmıştır.

Türkiye’de o dönem aldırdığım Lcd serilerinin devamını soranlar bugün dahi mevcuttur, umuyorum Panasonic artık, Şirket Yöneticilerinin tavsiyeleri kadar, biz teknik test yapanlarıda dikkate alırlar, o gün dediğim olayları bu gün duymaksa beni sevindirmedi tam tersine üzüldüm diyebilirim.

Bazı şeyleri malesefki şirket içinde tarafsız görmeniz imkansızdır, panasonicte o kadar tecrübeye rağmen bunu yaşayan firmlardan, üstelikte müthiş bir zarar tecrübesiyle.

 

 

 

 

Tarih: 17 05 2012
Üst kategori: Şirket haberleri
Alt kategori:

Yorum yapma kapalı.