Panasonic Avrupadan çekiliyor

x

Panasonic son dönem geldiği Mali zorluklardan ve Avrupanın tutumundan oldukça rahatsız, Panasonic demek doğru değil, Sharp,Lg,Samsung,Toshiba bu durumdan bir haylı sıkıntılılar.

Kore ve Japon firmları açıkca Avrupada hamal konumuna düştüler, yani son teknoloji ürünleri Avrupaya kadar getiriyor, hatta Avrupada montajını yaptırıyor, Avrupaya ve bir çok Ülkeye iş istihdamı yaratıyor bunun bedeli olarakta, Asyalı İşçiler malesefki işten çıkarılıyorlar, bu durum artık Asyalı üreticileri net olarak bıktırdı.

Amerika ve Asya piyasaları olmasa şuan Kore ve Japon firmları çoktan iflas etmiş olurlardı, Amerikada ve Asyada Samsung-Sharp,Pansonic,Sony,Lg 70 inc cihazlarını 2000 dolar seviyelerine satarken, Avrupada aynı seriler 10.000 Eurolara kadar satılabiliyorlar, anlayacağınız Avrupa oturduğu yerden inanılmaz bir para kazanıyor.

Asyalı firmlarda malesefki Avrupanın teknolji köleleri haline geldiler, bedelinide hem Asyalı üreticiler ödüyor hemde Asyada işlerinden çıkarılan yüz binlerce İnsan, Avrupa ise umursamıyor bile sadece kazanackları paralara bakıyorlar.

Panasonic Avrupaya 42 inc üzeri cihaz göndermeyebileceğini açıkladı, bu konuda yukarda saydığımız etkenleri gösteriyorlar, Sharp aynı şekilde, Toshiba aynı şekilde, Samung,Lg ve diğer firmalrda bu konuda Panasonic tarafındalar ve sonuna kadarda haklılar.

Şunu diyebiliriz, Avrupayı yeni bir kriz bekliyor bu kriz sadece firmaları değil, Ülkelerin İnternet şebekelerinide zor duruma düşürecek detaylara sahip, elbettki digital televizyon firmlarınıda etkileyecği şuan için kaçınılmaz gerçek.

Avrupa Çin’e uyguladığı acımasızlığı diğer Asyalı firmlarada yapmak istesede bu restlerini Avrupalı üreticiler iki misli restle karşılık verdiler.

Avrupanın tekelci para uygulamalarına taviz vermeyecekler, şuanda ise bir çok firma ve distribütor bu konulardan tedirgin, eğer Asyalı firmlar bu kararlarından dönmezlerse, Avrupadaki bir çok firmayı ve iş yerlerini ciddi bir kabus bekliyor, yakında bir çok mağazanın battığını görürseniz hiç şaşırmayın, yada AVM’lerdeki dev firmların artık yüz binlerce liralık kira verdikleri yerleri tutmalarınada sebeb kalmayacak.

Avrupa bu acımasız tavrını, Asyalı işçiler korkunç şekilde ödedi işlerinden oldu, şimdi aynı kabusu Avrupalı firmların yaşacağı kaçınılmaz bir gerçek olarak görülüyor, zaten krizde olan Avrupa özellikle fason üretim yapan Ülklerde on binlerce İnsanın işlerine son verilmesi bekleniyor.

Bu konuda en büyük destek ise Amerika ve Asya Ülkelerinden işten çıkarılmaları en fazla yaşayan Ülkeler olduklarını unutmamak gerek.

Mayısta herşey netlik kazanacak, görünense Avrupa Devletlerinin para sevdaları ve sadece kendini düşünen tavırlarının bedeli bir hayli ağır olacak.

Tarih: 15 02 2013

Yorum yapma kapalı.