LG LM620 Led tv detaylı test sonuçlar

Bildiğiniz üzere, uzun zamandır hep birşeyi vurguluyorum, Türkiyede bazı forumlarda modül üzerinden yapılan değerlendirmelerin her zaman alakasız ve yanıltıcı olduğunu söyledim, birileri halen geçmişte kalmış 10 sene öncesine ait üreticilerin modülleri ile tv tavsiyesinde bulunup İnsanları yanıltmaya devam ediyorlar !

Mrnek verirsem LG IPS paneller yada modül diyelim, kötü, işe yaramaz, resim üsretemez, gibilerden cahillik dolu ısrarlarına hem Türkiyede hemde Avrupada ısrarla devam ettiler, oysaki hep tersini savundum ve bugün tecrübemdende dayanarak ne kadar haklı olduğum ortaya çıkmıştır !

Avrupada bir çok tester belli test resim algılama teknolojisi ile sözüm ona cihazların renk-kalibrasyın ve pixsel taramasını yazarlar, haklılarda fakat burda yanıltıcı olanı hiç bir zaman göremediler taaki ben ısrarla yazıp bunları ispat edene kadar !

Bugünse Türkiye ve Avrupada test sitelerine bakın, bir çok yorumcu benim cümlelerimi kullanamaya başladılar, televizyonlar evet fakat televizyonlar kadar harici cihazlarında kaliteli olması şattır bunun aksi asla düşünülemez !

Konu uzadı fakat, bugün LG LM 620 için yazdığımdan IPS panel konusunada değindik yani beni takip edenler,in ne kadar haklı çıktığı gerçeğide ispatlamış olduk !

LGLM620 yani Ips panel sanki kendini ispat edercesine LG modülü çoştıurmuş demek lazım, siyah seviyesi düşük denir bende her zman dedimki modül üzerinden siyah seviyesi yanıltıcıdır ve değim şimdi gerçekleti, panelin siyah ve gri renk tonlaması ki bu cihazda sonuçlar gerçek manada çok ama çok iyi, hatta Sharp modul mükemmel denilir LG IPS panelinin doğru yazılımla ve kalibrasyonla nasıl mükemmel resim üreteceğini gösteriyor !

Gri ve Sİyah üretimi iyi, renk geçişler sorunsuz yani kırılmalar yada siyahlarda detay kayıpları en alt seviyede, elbetteki siyah üretimide kullanılan yeni renk kalibrasyonu ve gama ölçümleri sabitleniş LM620 eski paneller gibi, hareketi görüntülerde daha iyi düzeye gelmiş !

Tabiki burda yazımın girişine bakıpta Mükemmel yanılgısına düşmeyin, IPS serilerin daha iyi seviyede olduğunu ve daha iyi seviyelere geleceğini anlattım !

LM620 dönersek !

SD resim kalitesi gerçekten oldukça iyi seviyeye getirilmiş, resim ölçeklemesi çok iyi, ön ve arka fondaki tutarlılık izleme keyfini bir üst kademeye taşıyor, burda renk kalibrasyonundaki doygunluk açıkcası biraz üst seviyede bunuda siz panel üzerinden daha doğrusu bir süre paneli kullandıktan sonra doğru renk ayarlarını yapmanız gerektiğini unutmayın, kırmızı renk doygunluğu biraz abartılı !

Buna rağmen siyah ve aydınlık sahnlerdeki ekran tutuşu çok iyi, jaggies özelliğinin farkıda net görülüyor, renk dağılmaları yada resim geçişlerinde sorun en alt seviyede fakat mükemmel demek zor, zaten giriş seviyesindeki bir cihaz içinde bunu istemek haksızlık olur !

HD yayınlarda yada 720 p resimlerdeki resim üretimi iyi, harketli görüntülerde sorunsuz elbetteki hd reciverınızın kaliteli olmasınıda ekliyorum, bazı yorumcular gibi harika mükemmel süper demek fazlasi ile yanıltıcı olacaktır, hd reciver vasat ise tvden bahsettiğim detayları bekleyip, sen farklı anlatıyorsun demeyin, harici donanımları her zaman eklemeye çalıyorum !

Hd resimlerdeki renk kalibrasyon ayarları, az önce bahsettim doygun renkler hakim ve LM620 özellikle kırmızı üretimlerinde renk kayıpları görülebiliyor, profosyonel ölçümle konuşuyorum bir çoğunuz bu kayıların sanıyorum farkında bile olmayacaktır izlerken fakat BluRar daha doğrusu yüksek çözünürlüklü resimlerde detayların kayboklmasını istemiyorsanız, tv modlarını doğru seçmelisiniz, evet sinam modunda herşey mükemmel fakat ben sinama moduna göre cihaz değerlendirlmesine karşıyım, cihazın gerçek renk ve beyaz üretimine bakarım buda demektirki sinama modu değil, düz doğal kalibrasyon ayarları en doğru sunuş biçimidir !

3D modunda ise açıkcası, pasif serilerin tamamında görülen sorunlar bu seridede mevcut, görüntü krılmaları yada resimlerde hafifde olsa pastaelleşmeler bu seride daha doğrusu yüm pasif serilerde olan kronik sorunlarına devam ediyor, yani bir Plasma serisindeki mükemmeliği aramak zor, zaten Lcd-Led serilerinin plasmadaki kusursuza yakın resim ve renk kalibrasyonlarını sunmaları her zaman için zordu yine aynı zorluk devam ediyor, LM620 için değil genelleme yapıyorum !

3D modu ilk defa düz ekran 3D izleyenler için elbetteki mükemmel bu Adam nesini beğenemiyor diyebilirsiniz, bu sebeble yorumumu okuyan Arkadaşlarımın tecrübeli panel izleyicileri ile ilk defa izleyenler ne dediğimi bilirler zaten, malesef 3D için kötü değil ama daha iyi olabilirdi diyorum, buna rapmen hareket ççözünürlüğü ve renk kalibrasyon, gri seviyeleri ve resim geçişleri sorunsuz, yani görüntü geçişleri en azından oldukça üst seviyede ve 2D modunda diyebileceğim şey ise çok iyi ve sorunsuz resim üretiyor !

Burda tavsiyemse, 3D modunda ISF1 kalibrasyon seçin, elbetteki hdmi kablonuzdan emin olun 1.4 hdmi ve kesinlikle test onalyı kablola alın, filmlerde HDMI kablosunu ARC-HDMI girişinden bağlayın, görüntünün çok daha kusursuz ve canlı olduğunu göreceksiniz, elbetteki aynı seçimle tv kanallarınıda izlemeniz mümkün fakat ben sadece filmlerde kullanılmasını tavsiye ediyorum, sonuçlar çok daha sorunsuz ve keyifli zamanlar geçirmeniz için ideal veriler sunuyor !

Oyun mdounuda belirtmek istiyorumki yukarda dediklerimle ne anlatmak istediğim net ortaya çıksın, oyun meraklıları için keyif verceğini söylemek sevindirici, resim geçişleri 24p resim algılaması çok iyi seviyede beraberinde lag probleminin en alt seviyede olması oyunlarda size bir hayli keyifli anlar yaşatacaktır !

Özetlersem, LM620 emsalleri arasında ortalamanın üzerinde fakat bir Panasonic ET5 kadar iyi diyemezyiz, örnek siyah üretimlerinde ET5 bir adım daha önde, normal kullanıcılar için bu verdiğim değer üzerinden LM620 sakın kötü düşüncesine kapılmyın, LG bu serisinde kullandığı resim işelmcisinin üst serileri ile yanıdır, yani LG giriş seviyesi diye ucuza kaçamamış cihaz üzerinde sorunlar en az seviyede !

LM620 alınabilir cihazlar listesinde, unutmayın hd reciver+hdmi 1.4 kablo+evinizdeki sorunsuz prizler ve volatj akımına göre değerlendirin, fiyat olarak şahsen Türkiyede bilmediğimden Avrupa için alınabilir fiyatlarda !

xcc

xc

xccc

 

Tarih: 26 12 2012
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, LG
Alt kategori:

'LG LM620 Led tv detaylı test sonuçlar' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sedat istanbul dedi ki:

    Selamlar. Bu cihazin 47 inc olaninj 1500 liraya buldum, alinirmi ne dersiniz ? Bu arada panasonic 47ew50 ve 47e5 te ayni fiyatlara saturn de var. Tavsiyelerinize ihtiyacim var.

  2. andy1 dedi ki:

    Bahsettiğiniz cihaz LM620 ise açıkcası bu ürünü alacaksanız, üst kalitede bir hd recivier edinmenizi tavsiye ederim. EW ile ile Bahsettiğiniz LM620 kıyası için fikrim Panasonic yönünde olur.Sebebi Panasonic SD yayınlarda rakiplerine göre çok daha üst seviyede resim kalitesi sunar.