LG 55LM9600 55inc LCD Test detay

LG 55LM9600 Lg’nin gerçek manada en iyi serilerinden bir tanesi bunda en önemli faktör ise S-IPS panel ayrıcalığı, ürüne net detaylarla girersek, aslında girmeden önce birşeyi söylemek gerek, ABD-ASYA-AVRUPA serilerinde farklı uygulamalar içeriyor bu sorun degil, LG güncelleştirmeleri ile bir çok erişime ulaşmak kolay, tavsiyem orjinal LG onaylı frimwareleri tercih edin !

LG 55LM9600 dönersek, paneli kasa olarak inanilmaz şık ve ince, döner satandı izleyiciye sorunsuz açılar sunuyor, arkadan aydınlatmalı cihaz elbetteki inanılmaz inceliğe sahip sadece 20.6 mm kalınlığında, şık gümüş çercevesi başka bir dekoratif özelliği !

20.6mm derinlik, çerceve genişliği ise sadece 5 mm, ses ve video girişleri solda 3 adet usn girişi ve 4 adet hmi giriş mevcut, doner stand ve duvara monte özellikleri ile geliyor, tek sorun duvara montajda kablo seçimine dikkat etmelisiniz !

2 adet kumanda yine kutu içeriğinde mevcut biri standart kumanda diğrri ise sihirli yani magic kumanda pakete dahil, kumanda üzerinden internet sayfalarına erişim yada sayfa kaydırma özelliği kumanda üzerinden sorunsuz yapabiliyorsunuz, ve oldukçada başarılı tepkiye sahip !

Cihazın resim detyalarına kısaca değinirsek !

Pasif 3D özelliğe sahip, S-IPS panel yerel karartma LED arkadan aydınlatmalı, 400Hz yenileme hızı konu ilerledikce bu detaylara degineceğim.

Multi medya desteği oldukça zengin ve başarılı,Üç adet USB girişi, Ethernet Wi-Fi ile MKV WMV-HD; MP3, WMA, JPEG, MPO, MPEG-1/2/4, H.264, DivX HD formatları sorunsuz açabiliyor, tavsiyemse Harici medya Playerlar ile bu cihazdan daha üst kalitede eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz, DLNA üzerinden kayıt özelliğine ulaşabilirsiniz !

Smart tv uygulamalarına erişim ise kolay ve basit, LG sitesinden istediğiniz uygıulamaları indirebilirsiniz, özel tv kanalları gibi mini bir tavsiye Asya kullanıcıları için yazılımlarda 160 adete kadar tv kanal desteği mevcuttur !

Cihazın görüntü performansına dönersek !

LG 55LM9600 LG Nano teknolojisine sahip, bu farkta cihazda kendini gösteriyor, LED S-IPS panel 400 hrzlik taramaya mevcut aslında bunu iki aşamada gerçekleştiriyor 200 hrtz resim upsacele özelliği ile, ciddi manada sorunsuz ve net resim sunuyor, 55 inc cihazlarda en önemli detay arka fonun berraklığıdır LM 9600 bunu üst seviyelerde üretebiliyor !

LM9600 55 inclik boyuyıyla açıkcası klasik pixsel sorunları yaşatırmı yada olması gerekli diye bir ön yargılı düşüncem vardı, SD yayınlarda biraz eksik kalsada görüntü kalitesi emsallerine göre bir hali üstün ve sorunsuzdur, arka plan resim netliği ise keyifliydi, renk sabitlemesi parlak canlı renklerde resim tutunması üst seviyede !

HD yayınlarda performans ise aynı şekilde mükemmel olmasada oldukça keyifli resim sunması ile sorunsuz tv keyfini yaşatıyor diyebiliriz, siyah seviyeleri ise ortalamanın üstünde ve sorunsuz, harketli görüntülerde oldukça iyi ve bir detay önemli hareketli görüntülerde kırılmalar en az seviyede, görüntünün yani dalgalanma yine ortalamanın üzerinde !

Televizyon panellerinde biraz kaba tabir olacak, bir çok panel hareketli görüntüde sıkıntılıdır özellikle sahne geçişlerinde bu sıkıntı bir hayli rahatsız edici seviyelere ulaşır, ve bir nada görüntü içerğinden uzaklaşırsınız sebebi ise göze verdigi dalgalanma hissidir, LM9600 bu konuda gerçekten çok iyi, 1080p-720p keskin görüntülerde sorunsuz resim sunuyor, aslında bu özelliği 3D kalitesinde görüntüde mükemmelik olarak sizlere ulaşıyor !

3D performansında tek sorun açılı izleme, aslında bu aslında sadece LG problemi degil bir çok panelde olan ortak problemlerden bir tanesidir, yinede 3D izleme oldukça yeterli, burda tavsiyem 3D resimlerde dikkat etmeniz gereken unsur gözlüğe farklı ışıkların yansımamasına dikkat edin, ışık kırılmaları görüntü kalitesini etkiler !

Oyun performansı başarılı, özellikle 2 kişilik oyunlarda bir hayli sorunsuz resim sunabiliyor, oyun için farklı gözlüklere sahip bir panel !

Renk kalibrasyon ayarları ise tek kelime ile Mükemmel, panellerde en fazla önemli detay İnsan rengini işlemesidir, yani İnsan yüzünü tam manası ile Calibrasyon ölçüsü olarak alırım, sebebi İnsan yüzünden tüm renkleri görebilirsiniz, kırmızdan en soluk kırmızıya yada sarıdan yeşile kadar, LM9600 bunu oldukça üst seviyede sunuyor, bu özellik dahi farklı olmasına yetiyor, bir hayli eğlenceli ve kusursuz resimler izlemeniz manasına geliyor !

Jaggies özelliği ise özellikle Maç meraklıları için bir hayli keyifli izlenim manası demektir, yani hareketli görüntüde arka plan netliği size keyifli anlar yaşatıyor, hatta maçtan uzaklaşıp arka fonda seyirciler dikkatinizi dağıtabiliyor bu dahi bir hayli eğlenceli izlenime sahipsiniz demektir, maç yayınları, yarışlar, kısaca keskin ve hareketli resimlerde krılmaların ve dalgalanmaların olmaması yine bir hayli üst seviyede !

SD yayınlarda, en önemli unsur resim yırtılmaları ve arka fon hareketliliği oldukça az seviyede, örnek bir haber kanalı izlerken sunucunun arkasında fonda çok keskin canlı renkler dahi sorunsuz ve sabit, bunu başarabilen cihazlar oldukça azdır, Panasonic serileri bu konuda iyiler LG ise bunu başarması yine memnun edici bir detay !

HD yayınlarda, görüntü kalitesi çok iyi, siyah tonlardaki netlik ve detay başarılı, siyahlar ve gölgelenmeler karışmıyori panelin siyah üretimi size bir çok detaylı resimde izleme keyfinizi üst seviyeye taşıyacaktır !

Burda panel harici tavsiyelerim ise çok önemli, cihaz oldukça duyarlı, HDMI kablo seçiminiz 1.4 olmasına dikkat edin, ARC üzerinden seyir keyfi çok başarılı, bu sebeble HDMI kablo alırken marka ve kablonun net özelliklerinin yazmasına dikkat edin !

Türkiye ve Orta Doğu Avrupada yaşayanlar için en önemli uyarım, cihaz o kadar hassaski lütfen cihazı bağlayacagınız prizlerinizi yenileri ile degiştirin, topraklması kesinlikle garantili ürünler alın, yoksa SD ve HD yayınlarda cihazın resim kalitesinde dusmeler yasarsınız !

Lm9600 harici bir çok formatı açsada, tavsiyem harici medya player yada BluRay playerlar üzerinden görüntü almalısınız, 3D performansı BluRay üzerinden tek kelime ile muhteşem, harici Playerlar kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz !

Sonuç: LM9600 55 inc boyutuyla alınabilecek en ideal seriler arasında, performans olarak net puanlama derseniz: 10/8.5

 

 

Tarih: 04 12 2012
Üst kategori: LCD - plazma önerileri, LG
Alt kategori:

Yorum yapma kapalı.