LED-LCD-PLAZMA Kampanya sözde ucuzluk yalanları

Türkiye’de son aylarda aslında Haziran ay’ı itibari ile hızlanacak olan normal fiyat düşüşleri kampanya altında tuaf şekilde insanların önüne seriliyor.

3-5 firma sanki insanlarla alay eder gibi,keyfi zam yapıp sonrada kampanya adı altında ürün satma derdinde,malesefki Ülkemizde tüketiciler bu konularda inanılmaz umursamazlar,sanki parayı sokaktan topluyorlar,kampanya yazısı görülen her iş yerinin önünde geceden kapı önüne yatacak kadarda ürün alma derdindeler !

Diyceksinizki sana ne alan razı satan razı,hayır bunu söyleme hakkı kimsede olmaz ve olmamalıda !

Türkiyede Tüketici dernekleri ne işe yarar,Tüketici derneği Türkiyede malesefki sadece Dernekler yasasından faydalanmaktan ibaret birşey değil en azından bana göre.

Firmalar akıllarına geldiği gibi fiyat indirip fiyat yükseltiyorlar,o kadar geri kalmış bir Ülkeyizki 3-5 firma istediği gibi piyasalarda akıllarına geldiği gibi fiyat belirliyor ve bir kişide bu firmalara bakalım ne yapıyorlar demiyor,kimsenin umrunda bile değil !

Avrupada hiç bir firma fiyat belirleyemez bırakın fiyat belirlemeyi teşebbüs dahi edemez,çunki cezai yaptırımları inanılmaz derecede ağırdır 300-500 Euro değil 300.000-500.000 bin Euroluk cezalar havalarda uçuşur ve firmaların gıkı dahi çıkamaz,çunki fiyat belirlemek ciddi bir suçtur,Amerikada ise inanılmaz derecede Milyar Dolarlık para cezaları ile firmalar baş başa kalırlar.

Türkiyede ise durum o kadar içler acısıki sanki işportacı tezgahı gibi,kim ne alıyor kim kaça satıyor denetleme yok,firmalar alenen işi fiyat belirlemeye sokmuşlar Devlet buna nasıl göz yumuyor anlamış değilim.

Kampanya deniyor bense kampanya yok diyorum halen 2009-2010 Lcd,Led,Plasmaların 2000 liralarda satıldığı bir Ülkede nasıl kampnaya oluyor gerçekten merak ediyorum ?

Stokta kalmış satılmamış 2010-2009 serisi ürünler raflarda ve ne acıdırki 2000 liraların üzerinde müşteri bekliyor,firma isimlerini yazarsam başıma iş alırım ama ürün takipcileri hangi markalar hangi seriler olduklarını çok iyi bilirler.

Avrupada bu serileri göremezsiniz çunki satmazlar satsalarda kimse almaz,çunki Tüketici dernekleri inanılmaz duyarlıdır,Ülke parasını kolay kolay şahsi çıkarlara yem etmezler.

Avrupada şuanda 400-500 euroluk ürün bizde 2000 liranın üstünde,Avrupadaki vergi hassasiyetinide düşünürsek ortadaki büyük kar miktarınıda net görebiliriz.

Avrupada yıllık gelir yani kişi başına düşen ortalama para fiyatlarda en büyük ölçüdür,bizde ise tam tersi 300 Eruo asgari ücretin olduğu bir ülkede,düşününki bir işçi 1 tv almak için en az 3 ay yemeden içmeden para biriktirmesi lazım,ne için televizyon alabilmek için !

Devlet bütün mali personeli ile bu firmaların peşine çok ama çok acil olarak düşmelidir !

Şahsım adına konuşuyorum Kampanya cümlesinden gerçekten bıkmış biriyim,piyasalar öyle başı boş haldeki,çaktırmadan fiyatlar yükseltiliyor 1-2 aylık süreler içinde bir bakıyorsunuz kampanya,yahu ne kampanysaı 1-2 ay önce zaten ürün ucuzdu bugün kampanya yapmış ama 2 ay öncesinin normal satış fiyatıyla aynı hatta daha pahalı.

Dedim ya Tüketici dernekleri çalışsa bu firmalar buna cesaret edemezler,o kadar denetimsiz piyasa varki kimsede çıkıp,gel bakalım ne kampanayası diyemiyor dese zaten herkes kazanacak !

Birde yabancı firmalar var,isim vermiyorum,Avrupada hayal edip satamayacağı ürünleri Türkiyede o kadar kolay satıyorlarki üstelikte nazlanarak satıyorlar.

Kampanyadan ürün alacaklara tavsiyem,aceleniz yoksa,bugün itibari ile elinize bir kağıt kalem alın kampanylı ürün fiyatlarını yazın,3-5 ay sonraki kampanya fiyatlarına bakın,durumu net şekilde göreceksiniz,kampanya diye aldığınız ürün zaten normal fiyatıdır.


Saygılarımla

andy1

 

Tarih: 30 05 2011
Üst kategori: Şikayet - Eleştiri
Alt kategori:

'LED-LCD-PLAZMA Kampanya sözde ucuzluk yalanları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tuba dedi ki:

  Çok haklısınız sayın andy1.
  Panasonic’in bir plazmasını aylardır takip ediyorum satınalmak için (ismi lazım olmayan bilinen bir mağazadan) .. Fiyat başlarda 1500 civarındaydı.. Normal fiyatı olduğunu düşünerek kampanya bekleyeyim biraz daha indirime girdiği zaman alırım dedim.. Sonradan bir baktım ben düşmesini beklerken fiyat 1799’lara çıkmış ve üzerine de ”Şok kampanya 2100 tl olan gw30, haftasonu özel kampanyası ile 1799tl.” gibi birşeyler yazılmış. Ve inanın aylardır böyle,etiketleri tabiri caizse resmen kafalarına göre karalıyorlar.. Ve şimdi de pişmanım açıkçası 1500tl. iken keşke alsaydım diyorum. :) Belki de asıl fiyatı o idi ürünün..

  Ve evet yine haklısınız ki bu şekilde bir denetimsizlik olduğu müddetçe yine istedikleri gibi at koşturmaya devam edecekler. Herkesin artık bir şekilde çıkarı olduğunu düşünüyorum bu denetimlerden de, denetimsizliklerden de.. Yazık ama para kolay harcanıldığı gibi kolay kazanılmıyorki..

 2. andy1 dedi ki:

  Tuba Hanım,

  Ülkemizde teknolojik cihazlarda denetimsizlik diz boyu aslında denetimsizlik demiyorum,sözüm ona serbest piyasa ve ne tuaftırki bu serbest piyasada hem Vatandaşların hakkı alınıyor hemde firmayı şikayet etseniz dahi ne Maliye karışabiliyor nede başka bir yerel kurum,Devlet diyorki sen Vatandaşı istediğin gibi kaba tabirle kazıklayabilirsin.

  Paralel İthalatı bir takım güçlü firmalar bitirdi yani adamları piyasadan sildiler,bu insanlarıda teknoloji forumlarından kimler olduğunu anlayabilirsiniz,Paralel İthalat firmalara her fırsatta saldıran karalayan bir takım insanlar,sonuçmu 3-5 firma istediği fiyattan ürünü satabiliyor yani Tekelcilik almış başını gidiyor.

  Teknolojik ürün satanlara bakın göreceksiniz,Televizyon Digital Platformlarına bakın göreceksiniz Dsmart,Digiturk,Teledünya,Ttnet,4 firma istediği fiyattan sözleşme yapıp uyguluyorlar yani Vatandaşın seçin hakkı yok daha doğrusu sözüm ona serbest piyasada özgürlük var,Vatandaş kimsenin umrunda değil.

  İngilterede yada Avrupaya bakarsanız sizin konuza hitaben Panasonic VT65 yani 65 inc yeni nesil plasmayı 5.000 Euroyada bulursunuz 1.200 Euroyada,Avrupa Devletleri Paralel İthalatı sonuna kadar destekler yani Vatandaşının alım gücüne sahip çıkar ve Paralel İthalat yapan firmalara inanılmaz kolaylık sağlar ama bir o kadarda çok sıkı denetimlere tabi tutarlar hem Devlet kazanır hemde Vatandaşı.

  Bir dostum Dartyden ürün almıştı eksik belgeli ürünü yollamışlar yani garanti belgesi olmayan ürün ve sonuç ne oldu,bu dostum garantsizi ürünü malesefki kullandı,yetkili tüm yerlere şikayet etmesine rağmen sonuç koskocaman bir hiç ile bitmiş.

  Avrupada firmalar bunu yapabilirmi şu kadarını söyleyebilirim yapması için aptal cesareti olması lazım sonrasında ise Devlet o firmayı öyle bir denetime alırki inanın geçmiş 10 senelik tüm satışları ve belgeleri sanki cinayet işlemişcesine incelemeye alınır.

  Avrupada Blgesiz yada eksik belgeli ürün satmak demek bir firmanın başına gelebilecek en büyük beladır,Amerikada ise bırakın denetlemeyi cinayet dahi daha kolaydır,Devletin Mali denetimine takılırsanız Amerikada öldünüz demektir birde usulsuzluk buldularmı,inanın herşeyinize el koyarlar hatta emekli maaşınıza kadar elinizden alırlar,yani size korkunç bir şekilde bedelini ödetirler.

  Size abartı gelmesin,Amerikada ceza yiyen firmaları araştırın,Sony,Samsung,Lg,Sharp milyar dolarlık cezaları görebilirsiniz sebebi nedir biliyormusunuz bizdeki gibi vergi kaçırmak falan asla değil sadece serbest piyasada fiyatlara kendi lehlerinde müdahalede bulunma teşebüsü,sonuçları ise ortada zaten milyar dolarlık cezalar.

  Diğer firmalar bana kızacaktır eminim,hiç bir firmanın asla ne çalışanıyım nede marka tutkunuyum,Türkiyede Panasonic Müşteri hizmetlerine önem veren firmaların en başında geliyor aslında Amrikada ve Avrupadada durum aynısı yani Bosch’un ünlü reklamındaki gibi MARKA HERŞEYDİR imajı herşeyden üstün tutan nadir firmalardan bir tanesi,Türkiyede buna Vestel ve Arçeliğide dahil ediyorum.

  Servisler firmaların en büyük imajlarıdır bazen şikayetler oluyor açık açık söylüyorum cahil işini birlmeyen bir servis marka imajına ciddi zarar verebiliyor hatta buna Merkez Müşteri temsilciliğide dahil edebiliriz,bu noktada üşenmeyeceksiniz Genel mÜdürlüğüne ciddi bir ihbarname ile o kişileri şikayet edeceksiniz,inanın Dev firmalar cahil bir çalışanı asla ne korurlar nede çalışmasına izin verirler,fakat insanlar şikayetlerini yanlış yapıyorlar böyle oluncada elbetteki zarar gçren ürünü alan ve markanın kendisi oluyor.

  Türkiyede ucuz ürün almak zor,malesefki olan fiyatla insanlar yetinmek zorunda tercih haklarıda yok malesef,İngilterede olsanız 100lerce tercih hakınız olurdu yani 3-5 firmayı zaten ciddiye dahi almazdınız rekabet çok güçlüdür.

  Türkiyede olması gereken tek şey serbest piyasa koşullarının Avrupaya göre düzenlenmesidir başka çaresi yok,Tekelcilik olan Ülkelerde serbest piyasa zaten var olduğu sadece hayalcilikle kalır.

  Devlet Paralel İthalata öncelik vermeli gümrükler ciddi denetimle ve İthal firma sermayelerini sıkı denetlerse zaten eskiden olduğu gibi asla bir sorun yaşanmaz yani hem Devlet kazanır hemde Vatandaş,elbetteki güçlü ekonominin en temel yoluda budur.

  Diliyorum Türkiyede herşey daha güzel olur.

  Saygılarımla