Lcd Led televizyonlarda Voltaja Dikkat!

Bu konu nerden çıktı ne alakası var diyenleriniz olabilir,gelen şikayetlerden genellikle tvlerde zamansız oluşan pixsellemelerle alakalı sorunlara yol açabileceğinden voltaj konusuna değinmek istedim.

Lcd ve Led televizyonlar yapıları gereği aslında pixsel yapıları gereği binanıza gelen voltajın kalitesinden etkilenirler,Plasma tvlerde bu sorun görnünmez sebebi ise Plasma televizyonların pixsel yapıları ve tepkileri çok daha farklıdır aslında daha akıllı diyebiliriz.

Lcd ve Led televizyonlarda voltaj panel büyüdükçe voltajın kaliteli stnadart akımı önemli hale gelir,pixseller gelen akıma anında tepki verirler eğerki evinizdeki voltaj düzensizsse alacağınız tv sinyal kalieside karlı,pixseleme,kırılmalar,takılmalara sebebiyet verir,pixsel gerekli tepkiye veremezler,buda resmin daha kalitesiz olması demektir.

Ne yapamnız gerekir aslında çözümü çok basit,piyasalarda 100-500 lira arasında güç trafoları satılır dikkat edin UPS demiyorum,Ups farklı birşeydir yani voltaj düzenlemesi yapmaz sadece belli zaman süresinde bilgisayarınıza yada tvnize belli bir güç sunabilir,yani voltajı denegelemez,alacağınız regülatör enaz 2- veya 3 kw olmasına çalışın,bu hem hemnizdeki tüm elektronik cihazların ömrünü uzatacaktır hemde çok ciddi olarak enerji tasarrufu yapmanıza sebeb olur.

Aranızda zaten televizyona bir sürü para verdim buda nerden çıktı demeyin,cihazınızın ömrünü uzatacağına emin olabilirsiniz,zaten vereceğiniz parayı 1 sene içinde yapacağı enerji tasarrufu sayesinde bedavaya getirmiş olursunuz,eletronik cihazlarınızında arıza olasılıkları %50 azalacaktır.

Düzenli voltaj zaten var diyorsanız,yapmanız gereken birşey daha var kaliteli topraklaması olan prizler taktırın,bu çok önemli topraklaması kötü bir priz arızalara sebeb verme olasılığıda büyük olur,her hangi bir elektrikçi çağırıp test ettirebilirsiniz.

Lcd ve Led tvelerimiz unutmayınki pixseller yapıları malesefki inanılmaz hassastır,her gelen resme ışığa aynı anda tepki verirler,en ufak sorunda pixseller gerekli tepkiyi veremeyeceklerdir hatta iş pixsel yanmasına kadar gidebilirki zaten Garanti Belegelerinizde bu durum belirtilmiştir,voltaj kaynaklı sorunlar olarak geçer,buna dikkat edin lütfen.

Plasma televizyonlar ise benim tabirimler daha zekidirler yani pixsel yapıları gereği her sinyale farklı pixseller tepki verir,mesela beyaz sahne varsa sadece açık pixseller tepki verirler,siyah renk otomatik devre dışı kalır,buda elbetteki Lcd ve Led televizyonlara karşı daha avantajlı ürünlerdir.

Plasma televizyonlardaki daha kaliteli görüntünün sebeblerinden biride budur yani SD yayınlarda Plazma televizyonlar çok daha kaliteli resim verirler Lcd ve Led televizyonlar bunu tam manası ile yapamazlar,zaten örnekleri ile dolu herkeste yaşanan ortak sorunlardır.

Led tvlerdeki tutarsızlık arka aydınlatma henüz tam yapılandırılmış değil ve resim %70 panelde tam ekrana sabitlenmez,pixseller gözle görülür şekilde arka planda hareketli olabilirler özellikle canlı renklerde bu sorun ciddi olarak can sıkar.

Umuyorum yardımcı olabildim,sorularınız varsa cevaplamaya çalışırım.

www.anlayanbiri.com olarak alıntı yapıldığını belirtirseniz memnun olurum.

Saygılarımla

andy1

Tarih: 05 07 2011
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

Yorum yapma kapalı.