Lcd-Led Plazma televizyonlarda Hrtz hataları

Başlık sizi şaşırtmasın evet hrtz dönemi bitmiştir,2010 ve öncesi malum her tv için hrtz değerleri havada uçuşuyordu,hatta bazıları ”ben xxx mağazada gördüm,50 hrtzle arasında inanılmaz fark var” gibi enteresan yorumlarıda hep beraber okuduk.
İşin gerçeği ise bu sene netlik kazandı,bundan sonra 100-600 hrtz gibi kavramlar elbetteki olacak ama gerçek değerleri ile olacak,biraz açıklayalım !

LCD-LED-PLAZMA ekran tazeleme yada yenileme hızları diye senelerdir bu kavramla dolu paneller sunuldu,oysaki bu kavramdaki yanlış bizim bildiğimiz 50 hrtz 100 hrtze oranla daha net görüntü verebilmesiydi,bununda farkı SD yayınlarda net olarak görülüyordu halende görülüyor !

Ne diyordu üreticiler,hareketli görüntülerde harika netlik,oysaki bu netlik asla panelin geneline yayılamadı,zaten yayılmasıda teorik olarak mümkün değildi !
Bunun nedeni 50 hrtz bir tv gelen sinyali tek ve çift haneli satır olarak tarar ve bize tek bir görüntü olrak yansıtır,ve 50 hrtz tvler bu konuda gerçektende çok başarılıdır !
100 hrtz hrtz ve üzeri bir televizyon ise bunu başaramaz heleki paneller büyüdükçe asla resmi net olarak sunamaz bu tv yayınları için geçerlidir,kaldıki DVD yada Blu-Ray içinde hızlı sahnelerde sorunlar halen yaşanıyor,yaşanamaz dedik çunki 100 hrtz ve üzeri bir panel hızlı sahneleri tararken sinyali alglıyamaz aslında algılar ama resme yansıtmaz.

Üreticiler artık bu sabit hrtz olayını bıraktılar,elbetteki bizler için sevindirici bir olay !

Yeni seri ürünlerde artık Panel sabit sinyale göre resmi aktarmak için,up scale yapmayacak,bundan sonraki paneller gelen sinyale göre otomatik olarak alglıayıp gelen sinyal değeri üzerinden daha net resmi panele yansıtacak !

Yani bundan sonraki panellerdeki hrtz kavramı 50/100 ve katları olarak tanımlanacak !

Yeni serilerde herkeste bunu artık görüyor,yani 240 hrtz paneliniz olsa dahi gelen sinyal 50 hrtz ise size 50 hrtz olarak resim aktarılacak,hızlı sahnelerde ise aklıllı sensör yada motion plus ayarları devreye giriyor + Jaggies özelliği artık olmazssa olmazlardan,yani 2010 serileri artık devrini kapadı diyebiliriz !

Televizyon tutkunları özellikle Hanımefendiler için oldukça sevindirici olduğu bir gerçek,Beyfendiler içinse artık her eve 2 nci bir panel almak şart oldu diyebiliriz !

Ne diyelim,herkese hayırlı olsun,elbetteki bu gelişmeler biz Tüketicilerin avantajına hep Üreticiler mutlu olmasın artık :)

2011 senesi için diğer gelişme ise,artık Global Dünyada Panel savaşları inanılmaz derecede hızlandı,Amerikada fiyatlar gün geçtikçe ucuzluyor Avrupaya nasıl yansıyacak,bunuda önümüzdeki aylar içinde göreceğiz !

Not:Bilgi kaynağını ”www.anlayanbiri.com” olarak belirtirseniz,mutlu olurum,yazılarım alıntı değil,resmi araştırmalar ve üreticilerin AR-GE sonuçlarına göre paylaşımlardır !

Saygılarımla

andy1

Tarih: 14 05 2011
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

'Lcd-Led Plazma televizyonlarda Hrtz hataları' hakkında sorular, açıklamalar

  1. secavendi izmir dedi ki:

    teşekkürler..