LCD-LED-PLAZMA Hrtz nedir, bilinmeyen yanlışlar

Hrtz konusunda her kes birşeyler söylüyor,genelliklede yanlış olana goğru diyorlar,yani hrtz ne kadar yüksekse sanıyorlarki görüntü daha iyi olacaktır,bu yanlıştır !

Neden yanlış ?

Lcd,Plazma,Led üreticiler nihayet bu hatadan döndüler,genelde var olan şikayetler panelde sabitlenmeyen görüntüler,canlı renklerdeki arka fonda dalgalanmalar,şuanda dahi bir çok panelde mevcut,Juggies özelliği bir nebze olsun bunu engellemeye açlışıyordu ama bu özellik genelde spor müsabakaları için biraz daha iyi görüntüden ötesine geçemiyordu,SD yayınlarda ise başarısızlıkla sonuçlanan bir sürü Kullanıcı memnuniyetsizliği vardı.

Peki ama Hrtz neden,bunca zaman ısrarla büyük başarıymış gibi gösterildi ?

Bunun sebebi Oyun yada Dvd,BluRay,Spor müsabakalarındaki alt tarama fonksiyonu idi fakat iş SD yayınlara gelince o tvler birden yerini kötü görüntülere bırakıyordu !

Aslıunda durum net,50 hrtz bilineden daha net görüntü verir,diyeceksinizki bu adam neler anlatıyor evet,lütfen devamını okuyun !

Hrtz yani iki yarım görüntünün eşleşmesi ile ölçülen değerdir,yani satır taraması,bu taramada ilk olarak tek satırlar okunur yani 1,3,5,7 gibi diğer okuma ise çift haneli değerlerdir ve panele bu değerler ulaştığında biz tek bir kare olarak algılarız bu işlem ise Ms içinde gerçekleşir !

Buna İnterlaced özelliği diyoruz ve ne enteresandırki bu satır taraması 50 hrtz tvlerde daha hızlıdır,evet yanlış duymadınız daha hızlıdır !

Bilinen yanlış ise ekran büyüdükçe sanıyoruzki Hrtz yüzünden görüntü kötüleşiyor yani panel 100 hrtz değil ise daha kötüdür,yanlışına varıyoruz,bu sorunu Üreticlerde artık keşfettiler,oysaki panel büyüdükçe satır taramasıda bir o kadar başarısızlaşıyor yani 200 hrtz bir tv sinyali panele tam yansıtamıyor,elbetteki SD yayınlarda daha bulanık,ve net olmayan görüntüleride beraberinde getiriyor !

Üreticeler yeni serilerde bu sorunu aşmak üzereler yani bundan sonra 100-600 Hrtz olarak değil,50/100 ve katları olarak Hrtz değerlerini panellerde göreceğiz,buda SD yayınlarda elbetteki daha kaliteli görüntü manasına gelecektir

Yani panel,gelen sinyale göre Hrtz değerini algılayacak,100-200-600 hrtz sabit yazılım karmaşası bitecek!

Yani Hrtz ile tepkime sürelerini panel eşitleyecektir,zaten bir çok panelde artık bu özelliği görüyrouz 50/200 hrtz gibi,Avrupada Tv sinyalleri Amerika ve Avusturalaya yada Japonya gibi Ülkelerde farklıdır,Yani sinyal hızları 60 Hrtz üzerinden taşınır,ve elbetteki tarama hızı NTSC panellerde daha kaliteli görüntü alınmasıan sebeb olur !

Şimdi Avrupa içinde bu özellik yapılıyor,Avrupada Tv sinyal kalitesi panellerle azda olsa tezatlık oluşturur,bundan sonraki serilerde daha kaliteli görüntü özellikle SD yayınlarda daha keyifle izlenecek paneller yavaş yavaş piyasalara giriyor !

Samsung yeni serileri bu özellikle donatılmıştır,C650 serisi ile başlayan bu uygulama bir üst serilerede taşınıyor artık !

Motion Plus özelliği ise bu hrtz uyumsuzluğu için alternatif bir çıkış yolu ama bazı panellerde malesef daha kötü resim alınmasına sebeb oluyor,bu özelliği yeni panel alanlar zamanla görsel testle anlayacaklardır ama şuan için SD yayınlarda fazlada bir etkisi malesefki yok !

Sorularınız olursa,yanıtlamaya çalışırım.

Saygılarımla

andy1

Tarih: 08 05 2011
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori:

Yorum yapma kapalı.