Lcd,Led,Plazma televizyon,İkinci el almayın !

Türkiyede en enteresan ticaretlerden birisidir, ikinci el cihazlar, büyük sitelerde ise bu işe organize edenlerin sayısı bir hayli fazladır.

Belli seriler fazlaca meth edilir yazılır çizilir bir bakarsınız konuya yüzlerce kişi dahil olmuş ve herkes ben xx kişiden aldım mükemmel yada x kişide var mükemmel yada ben kullanıyorum ama aynısından lazım gibi bir hayli organize edilmiş ikinci el kurnazlığıdır, bir bakarsınız 3-5 Bin lirayı 4-5 senelik kullanılmış televizyona verirsiniz.Ne olduğunu anlamassınız bile.Oysaki Avrupada meraklılarına sıfırları satılıyor halen Çin üzerinden getiriliyor !!!

Marka yazmıyorum sözde sıfır diye satılan eski seriler 10.000 liralardan satılıyor Avrupada ise 1000 Euro civarlarında ve alan yok alıcı bulmasıda çom ama çok zordur 60 inc cihazlardan bahsediyorum, 50 inc seriler sanılmasın !

Örnek veriyorum Sharp 2013 serisi 70 inc seriyi aldınız, 2 sene sonra kulanıcı hatasından panel kırıldı veya hasar gördü, Avrupadan tanıdığınıza sadece paneli 400 Euroya aldırırsınız ve değiştirirsiniz, bahsettiğimiz serilerde ise bu şansınız ”0” Sıfırdır aldığınız para kadar fiyat biçerler, 100-200 lira verene birde teşekkür edersiniz sizi çöpten kurtardığı için.

Bu ürünü aldığınızda büyük ihtimal en fazla 2 sene sonra kaçınılmaz gerçekle yüz yüze kalırsınız cihaz bozulur ve siz muhatap bulamassınız, garantisi bitmiştir tamiri içinse aldığınız paradan daha fazlasını ödemek zorunda kalırsınız ve %99 cihazı çöpe atarsınız.

Plasma televizyonlarda ise bu çok ama çok daha risklidir, aldığınız cihaz %90 olasılıkla servis görmüştür logo izlerinden arındırılmış yani arıza riski yüksek katogirisinde yer alırlar.

Plasmalarda ikinci el gerçeketen risklidir, sebebi ise pixsel yapıları LcdLedlere göre tahminlerinizin ötesinde risk taşır, örnek nemli şehirde kullanılan cihazı aldığınızda evinizdeki ısı ortamından inanılmazın ötesinde etkilenecektir, bu cihazlarda risk oranı LcdLedlere göre 3 misli daha risk taşır, hatta kullanılan bölgenin rakım yani denizden uzaklığı dahi sizin kullanacağınız şehire göre riskleride satın alırsınız.

Sorularınızı duyar gibiyim alanlar var, evet alanlar var dediğim gibi bu alanlar cihazları tanımadıkları için bir anda 10 kişilik simsar çetesinin eline düşerler, hepside farklı kişilerdir ama ciddi manada ortak çalışan guruptur, vaktinizi ayırıp bu kişileri biraz takip ederseniz yani cevap verdikleri yazılardan net detayları görünce bu yazdıklarımın ne kadar doğru olduğunu görüp şok olursunuz

Aslında dediğim gibi bu kişiler ciddi manada organize olmuş guruplardır, piyasadan eski serileri toplarlar ki bazı seriler 100-150 liralara eskicilerde halen bulabilirsiniz, fakat internet üzerinden satışlarda bu ürünlerin 3.000 liraların çok ama çok üstünde satıldıklarını görürsünüz.

Plasmalarda logo izlerini kaybetmek kolaydır, statik yıkama yapılır ve tüm logo izlerinden temizlenir, kasaları bildiğiniz pasta (cila) ile tamamen el moturu ile silinir, üzerindeki çizikler lekeler bu işlemde kusursuz şekilde temizlenir, son işlemde ise parlatıcı cila ile el moturu ile cilalanır, sonuçmu inanamayacağınız ötesinde bir cihaz görürsünüz, sanki fabrikadan yeni çıkmış gibi o cihazın 3-4 senelik kullanıldığı aklınıza gelmez ve satın alırsınız. Şansınız var ise veya eviniz bodrum katı veya deniz kenarı değilse arıza oranı gecikir fakat nemli bir evde oturuyorsanız arıza şansınız en üst limitlerde olacaktır.

Efsane seri yalanları ise malesefki Türkiye gibi geri kalmış Ülkelerde halen geçerlidir, efsane seri diye birşey yoktur sadece eski seri gerçeği vardır, bunu unutmayın !

Teknolojide efsane kim diyorsa saçmalıyordur gülün geçin, eski cihazlar kullanıldığı senelerde evet o dönemin ilkel teknolojisine göre efsaneydiler.

Günümüz teknolojisine göre ise eski teknoloji ürünleridir, satmaya kalkarsanızda emin olun size aldığınız paranın 10/1 değerini dahi vermezler, karşınızda alacak kişi bulmassınız veya bu simsar gurubunun eline düşersiniz onlar sizin adınıza yeni bir kurban bulurlar tabiki vicdanınız buna izin verirse.

Efsane sözde ürünler ne tuaftırki hepside eski teknolojidir, Antika seviyorsanız paranız varsa alın fakat büyük şehirlerde eskicileri hurdacıları gezerseniz bu yazımın gerçekliğine şaşırcağınıza eminim.

Teknolojide bırakın efsaneyi cihaz 2 sene ömrünü doldurmuşsa cihazı üreten Dev firmlar dahi Garantisini 2 sene olarak boş yere vermezler bu dahi Efsane diye bir yalanın olmadığının net ispatıdır.

Örnek vermek istiyorum bu ürünlerin halen Chin üzerinden getirtmek mümkündür, zaten eski ürün olduğundan her türlü gümrük vergilerindende avantajlıdır.

60 inc Pioneer Elite serisi Plasmaların fiyatı ise Orjinal kutulu ve açılmamş halde (Made in China) 1000-1500 Euro civarıdır, Amerikada ise 1000 Dolarların altındadır !

x

Saygılarımla

Andy Swezniak

Tarih: 02 03 2013
Üst kategori: LCD - plazma önerileri
Alt kategori: |

Yorum yapma kapalı.