İnternet ve GSM Firmaları krizde,İflaslar kapıda,Tekelci fiyatlar Firmaları Batırıyor

x

Senelerdir diyorum, Türkiye teknolojide Avrupanın Kasabası kadardır, bu yorumum kimseye tuaf gelmesin İngiltere Londrada dış mahallerdeki semtler kadardır Teknoloji, veya Belçikanın gelişmiş kasabaları kadardır yada Almanyanın, bu yorumuma bir çokları kızacaklardır, hayır kızma hakkınız yok.

İngilterede yaşıyorum ve Türkiye’de teknoloji akışını gördüğümde şok olmamak imkansız, 10 tane firmanın elinde yönetilen bir pazar var, herşey bu firmların elinde, İnternet tek bir firmanın elinde, Turkcell krize giriyor girmesse şaşırmak lazım, ne yapacaklardı yada nasıl ayakta kalacaklardı, Devlet Vergi istiyor Devletin uyguladığı Türk Telekom tüm İnternet haklarına sahip, sonrada rekabet deniliyor, böyle bir Ülke yok asla olmayacakta, firmalar ya batacak yada oluruna bırakılacak küçüldükçe küçülecekler.

Bakan Bey açıklama yapıyor, Turkcell’e yazık oluyor sanki Turkcell bu duruma kendisi gelmiş gibi, Turkcell bu konuma getiren kendisi ama haberi yok, zaten haberi olmadığı belli Turkcelle yazık oluyor diyen Bakan Uydunet ve Türk telekomdan habersiz, yakında onlarıda Türkiye konuşacak emin olun.

Turkcell kimle rekabet edecek? Vodofon’lamı, Avea ilemi? edemez birisi Dünya devi diğeri Devlet firması, Türk İnsanı artık kuruşunu hesapalıyor, bir çok Aile artık ev telefonlarını dahi iptal ettiriryor, İnterneti illegalde olsa ortak kullanıyor ve hızlada artacak bu kullanımlar, yakında ev telefonlarıda ortak kullanılacak, çuni Devlet inanılmaz ötesinde vergilerle sanıyorki bu firmalar ayakta kalacak, hayır batacaklar bunuda engellemenin hiç bir yolu yok.

3 Mbiti sen 30 Euroya satıyorsun, Bakan Beye sorsanız inanın bilmez 8 mbit der anlatmazsınız, 50 gb kota sorsanız Adil kullanım der, Kanunlara uyan Vatandaşa Adil kullanım uymayan uyanıklara Özgür kullanım kota yok, Kanunlara uyan Vatandaş 30 Euro ödüyor 3 mbite, insaf bunun adı soygunculuktur, 50 gb kota bugün teknolojinin geldiği Dünyada en fazla 2 gündür bunu bilmemek imkansız.

OECD Resmi raporunda Türkiye Tekelci diyor, İnternet ve Gsm için Bakan beyse yazık diyor , yazıkla Günahla olmuyor teknoloji, senin ekonomin belli, Vergiler gelsin dersen bir bakarsın firmlar peş peşe iflas bayrakları ile kapına dikilirler ve çok yakında dikileceklerde.

Üzülerek yazıyorum İnternet ve Gsm firmlarında çöküşlere hazır olun, Devletin uyguladığı sistem artık firmaları İflasa kadar getirdi, Vergiler, Zamlar, keyfi kotalar, Halkı farklı yönlere sürüklemeye devam ediyor, İnternet kullanımı Türk Telekom ortaklığından sonra kullanıcı Abone sayısı düşüyor, Halkın bu fiyatları ödemesi imkansız hale geldi.

Ev telefonu, Cep Telefonu, İnternet, sabit kullanım Vergileri Halkıda firmlarıda bıktırdı, Türkiye malesef daha doğrusu Devlet konuş konuşma bana vergi ver diyor ve 20 liradan aşağıda Vergi yok, Halkı düşünün örnek verirsek !

Orta halli bir Memur, Gsm hattı 1 adet olsa ayda hiç bir konuşma yapmadan ortalama 12 lira Devlete ödüyor, Sabit ev telefonu ortalama 18 lira Develete ödüyor, İnternet ortalama 10 Lira Devlete ödüyor, toplamda hiç birşey yapmadan sadece abone olmanız dahi ayda 60 lira Devlete Vergi ödemek zounda kalan Aileler demektir.

Gerçek fiyatları yazarsak, GSM Faturalı ayda en az 20 lira ödüyor, İnternet 8 mbit 64 lira her ay ödüyor, Ev telefonu en az 20 Lira konuşmasanız dahi ödeyeceğiniz tutar, en basit işlevsiz hali ilde Vatandaştan alınan para 100 liranın üzerinde !

Konuştuğunuzu yani Halka hizmet olarak normal konuşulması gereken cihazları Türk halkı inanın süs diye taşıyor, konuşsalar ayda en kötü 200 liraların üzerinde fatura ödeyecekler.

Turkcell geldiği konumda budur, artık Turkcell para kazanamıyor, aslında Devletin kurumu haline gelmiş durumda sadece Vergileri ödüyor, Halktan kazandığı para dönemi bitti sadece Devlete çalışan firma haline geldi.

Türk Telekom ve Uydunet ise piyasalarda herşeyi belirleyen firma konumundalar, özel firmalar bu iki Devlet firmasının kölesi haline geldiler, Devlet Vergisini alıyor, Arap Milyarder Milyarlarına Milyar katıyor, Türk firmları ise İflasın eşiğinde kıvranıyorlar.

Yunanistan aynı sorunları yaşadı ve inanılmaz bir krizi en kötü hali ile yaşadılar, Türkiye önlem almassa piyasları ve firmları rahatlatmassa yaz sonu Türkiye için firmlar adına çok kötü bir süprize hazır olmak zorunda.

Siz 80 Milyonluk Ülkeyi 10 tane firma eline bırakırsanız, 10 firma Devlete alay eder gibi zamlarla, stok kalmadı deyip ürünleri piyasadan çekmeye devam edecekler, firmlar işi öyle iğrenç hale getirdiki artık Sponsor konumuna geldiler, Dev firmlar Vergi öderken Teknoloji firmları resmen Vergi hırsızı oldular, Vergisiz ürünleri sponsor olarak dağıtıyorlar ve Devleti inanılmaz zarara uğratıyorlar.

Araştırın, firma x cihazı satıyor 1 lira vergisiz tamamen keyfine umursamazlıkla rahat, çunki yatırımı yok Distribütör diyorki al sana cihaz fiyatım bu istediğin fiyata sat, uyanık firmlarda 400 Dolarlık cihazı 1000 dolara satıyorlar ve saygısızlık inanılmaz, sanki Devlete Vergi ödüyormuş gibi utanmadan Devlet yapıyor diyor.

İşin gerçeği Sponsor firmlar Devleti ve Türkiyede net olarak Vergi katliamı yapıyorlar.Mağazalar artık ürün almıyorlar yanlış duymadınız ürün almıyorlar, Vergi vermiyorlar sponsor ürünlerini satıp 2 misli para kazanıyorlar, bunun manasıda tamamen denetimsiz bir Türkiye ve firmların merhametine kalmış mağazalar.

Örneği var, defalarca yazdım, sponsor ürünleri ile Milyonlarca lira kazanıp 1 Lira vergi vermeyen Adamı Türkiye tanıyor, forumlara bakın bir kişi Milyonlarca lira kazanıp vergi vermiyorsa, Turkcell gibi on binlerce çalışanı olan firmlar krize sürükleniyorsa, bu Ülkede artık konuşmak dahi gereksiz !

Devlet önlem almazsa, yaz sonu Türkiye için ekonomi çok farklı olabilir!

Andy Swezniak

Tarih: 24 05 2013

Yorum yapma kapalı.